Nissan, Ay irfan aracını tanıttı

Serencam yıllarda otomotiv sektörü, bundan sonra uzay çalışmalarına birlikte ahali atıyor. Söz Gelişi ABD’li General Motors’un, feza şirketi Lockheed Martin ile alay malay aynı Ay aracı geliştirdiği biliniyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Skoda Enyaq modelinden ilham kayran bakir benzeri Kamer keşif uzlaştırıcı tanıtılmıştı. Demin ise sahneye Japon otomotiv devi Nissan çıktı. Araba üreticisi, Japonya Feza Araştırı Ajansı (JAXA) ile ortaklaşa geliştirdiği Ay taşıtının prototipini görücüye çıkardı. Nissan’ın elektrikli araçlarda koymak için geliştirdiği motor taharri teknolojisinden yararlanan aracın, Kamer’ın seçenek yüzeyinde problemsiz bir şekilde akım etmesinin hedeflendiği bildirildi.
Sürücüsüz yerine muamele etmek üzere tasarlanan ve zaman enerjisiyle çalışması muhtemel irfan aracının, Ay yüzeyine uyum sağlayan özel tekerleklerle donatıldığı belirtildi. Nissan’dan yapılan açıklamada, şirketin JAXA ile proje geliştirme sürecine devam edeceği kaydedilirken, aracın kullanıma hangi antlaşma hazır olacağının ise henüz netleşmediği rapor edildi.
Japonya merkezli bire bir diğer otomotiv üreticisi Honda’nın birlikte 2029’birlikte Ay’a gönderilmesi hedeflenen tıpkısı his ara bulucu üzerinde JAXA ile ortaklaşa çalıştığı biliniyor. Honda, ayrıca uzay irfan projelerinde kullanılmak amacıyla müvellidülhumuza, hidrojen ve zindelik sağlayacak aynı yenilenebilir erke sistemi üstünde himmet yürütüyor.
Share: