NASA, dünyadan 100 milyon ışık yılı mesafede can müsait aynı seyyare keşfetti

NASA’nın açıklamasına bakarak, Geçiş Halindeki Öte Gezegen Araştırma Uydusu (TESS) yörüngesindeki Yunus (Dorado) Takımyıldızı’nın “güç amelî bölgesinde” kâin Dünya büyüklüğünde benzeri öte seyyare keşfedildi. Dünyaya tahminî 100 ışık yılı mesafedeki tıpkı şans etrafında dönen “TOI 700 e” ünlü bu öte planet, yörüngesindeki yıldıza suyun gezegen yüzeyinde var olmasına olanak sağlayacak mesafede bulunuyor.

DAHA EPEY DÜNYALARIN BULUNMASINA YARDIMCI OLACAK

NASA araştırmacısı Emily Gilbert yaptığı açıklamada, “Bu, bildiğimiz çoklu, alelade, yaşanabilir bölge gezegenlerine erbap beş altı sistemden biridir.” ifadesini kullandı. Bu keşfin, TOI 700 sistemini elan yakından idrak etmek amacıyla coşku donör tıpkısı gürlük olduğunu vurgulayan Gilbert, akıbet keşfedilen “TOI 700 e” mavera gezegeninin, ayrımsız esbak sezinleme “TOI 700 d’den” tahminî yüzdelik 10 elan basit ve TESS gözlemleriyle anbean daha siktirici dünyalar bulunmasına da yardımcı olduğuna dikkati çekti.

DAHA GEÇMIŞ 3 MAVERA GEZEGEN TESPİT EDİLMİŞTİ

Uzmanlar, elan geçmiş “TOI 700” isimli sistemde “TOI 700 b, c ve d” olarak adlandırılan üç öte planet belirleme etmişti. TESS’in yıpranmamış bulguları, Amerikalı Astronomi Derneğinin ABD’nin Washington eyaletindeki Seattle kentinde düzenlenen 241’inci almanak toplantısında araştırmacılarla paylaşıldı.

ÖTE GEZEGENLERİ “GEÇİŞ” DENİLEN KONUMDA TESPİT ETMEYE ÇALIŞIYOR

Her biri baktığı yöndeki gök boşluğunun dörtte ilişki kesitini 27 zaman kıvrak gözlemleyen 4 balaban almaç donanımı içeren TESS uydusu, mavera gezegenleri “geçiş” denilen ayrımsız konumda tayin etmeye çalışıyor. “Intikal” tıpkısı mavera gezegenin yörüngesindeki yıldızın önünden geçtiği hatıra tanımlıyor. Vukuf insanları, bu anda yıldızın kameralara yansıyan parlaklığında oluşan azalmayı gözleyerek ışığın salım ve emilme miktarlarını ölçerek bahis konusu gezegenlerin kütlesini, halis kütlesini ve atmosfer kompozisyonunu belirleyebiliyor.

Share: