NASA, Andromeda galaksisinin etrafındaki dev gaz tekerini görüntüledi

Messier 31, M31 ve NGC 224 adına bile bildik Andromeda galaksisi, Andromeda takımyıldızında düz alıyor. Yapılan incelemelere göre yaklaşık aynı trilyon yıldıza ev sahipliği eden bu dev galaksi, Samanyolu galaksisinden kısaca  2.2 milyon uzaklıkta bulunuyor. Amerikalı Millî Havacılık ve Gök Dairesi  (NASA), Hubble Uzay Teleskobu ’nu kullanarak, Gökyolu’nun sunu yakın komşusu Andromeda sarmal galaksisini çevreleyen ve iki çöz içe geçmiş gaz tekerini ilk kez haritalandırdı.
Olgun insanları, Acun ’dan gözlemlenmesi neredeyse imkansız olan gaz plazmasının, Andromeda’dan 1.3 milyon mum yılı uzaklıkta olduğunu ve Samanyolu’nun tahminî yarısına kadar uzandığını ortaya çıkardı. Araştırmacılar, himmet kapsamında gaz tekerinin iki temel iç içe esbak ve değişik gaz kabuğuna erbap katmanlı tıpkısı yapıya eş olduğunu açıkladı.  söz konusu araştırı,  ayrımsız galaksiyi çevreleyen teker üstüne yapılan sunma şümullü düzentileme kendisine tarihe geçti.
Vukuf insanlarına göre, Adromeda ’nın etrafındaki devasa gaz rezervuarı, galaksinin geçmiş ve gelecekteki evrimi ile ilgilendiren balaban ipuçlarına ehil tür. Gökyolu’na en yakın gök ada olan Andromeda ’yı yıldız kalık kürede güz gecelerinde gözlemleyebilen fen insanları, şimdiye büyüklüğünde galaksiyi çevreleyen balaban, sıcak ve seyreltilmiş gaz tekeri ile ilgli ince tıpkı say yapamamıştı.