Mustafa Varank: Türkiye global ekonominin ışıltılı yıldızı olacak

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Osmaniye’nin Bahçe ilçesi İslam Mahallesi’nde 135 konutun TOKİ Açacak Teyit Töreni’nde katıldı. Varank, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin koronavirüs salgını sürecinde gücünü ve bağışıklığını güçlü tıpkısı şekilde kanıtladığını belirterek, “Şimdi birlikte etrafımızdaki kavga koşullarına rağmen yoluna kararlılıkla devam ediyor.” dedi. Nazır Varank, ülkenin dört bir yanı sıra, şehirlerin ekonomisini güçlendirecek, vatandaşların refahını artıracak yatırımlar yapmayı sürdürdüklerini aktardı. Haddinden Fazla sayıda ilde devasa projelerin ve yatırımların açılışlarını gerçekleştirdiklerini dile getiren Varank, üretim ve istihdamın dinamosu olan fabrikaları, ten ve zer sektörlerinde Türkiye’nin sunma çağdaş tesislerini ülkeye kazandırdıklarını söyledi. TOKİ’nin vatandaşlara daha birinci sınıf, güvenli ve zinde yaşam ortamları sunan işler yaptığını ifade fail Varank, 2002’den itibaren 81 ilde kısaca 850 bin içtimai bölük mensur ettiklerini anımsattı.Bu ülke insanını türe ettiği muasır medeniyetler seviyesine çıkaracak, büyük ve güçlü Türkiye’yi Allah’ın izniyle bilcümle bu arada nesir edeceğiz. Bunu birlikte öyle yemeden içmeden şık sözlerle evet üstelik hamasetle değil 20 yıldır hep yaptığımız gibi gine icratlarımızı elan birlikte arttırarak namına getireceğiz.”
Türkiye’nin konuşu alandaki başarılarına değinen Varank, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye ekonomisi pandemi sürecinde gücünü ve bağışıklığını, risklerle uğraş ika yeteneğini esasta hayatiyetli ayrımsız şekilde kanıtladı. Demin de etrafımızdaki kavga koşullarına karşın yoluna kararlılıkla devam ediyor. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat üstüne mensur ettiğimiz yıpranmamış tutum modelimizle alay malay bu başlıkların hepsinde nazik bir ivme yakaladık, nazik başarılar elde ediyoruz.
Biz, küresel sermayenin yeryüzü ürkek olduğu benzeri dönemde, 2021 yılında, ülkemize birlik 14 milyar dolar doğrudan envestisman çektik.2021 yılında 294 uygulayım bilimi firmamız mahdut dışından 1,6 milyar dolar envestisman almayı başardı.”
Varank, ihracatta üstelik balaban artışların yaşandığını belirterek, şöyle devam etti: “Sabık sene ihracatımız öz rekorunu kırarak 225 bilyon doları aştı. Bu yılın ilk aylarındaki performansımızda birlikte ihracatın artarak bitmeme ettiğini görebiliyoruz. Imdi Türkiye, toptan hazırlık zincirlerinde yaşanan kırılmalar sonrasında, mütenavip tıpkı global istihsal merkezi olabileceğini kül dünyaya gösterdi. Bu muhteşem göstergeler ülkemizin potansiyelini göstermesi, Türkiye’yi çokça henüz iyice aynı geleceğin beklediğini göstermesi açısından berenarı koskocaman. Buralardaki müspet gelişmelerden memnunuz ama tıpkı zamanda enflasyondaki özellikle mahdut dışı kaynaklı olumsuzlukların da farkındayız. Vatandaşlarımızın bazı bazı ağırlık çektiklerinin farkındayız. Bunu dizginleyebilmek üzere dahi yekpare kurumlarımızla koordineli tıpkısı şekilde ağırbaşlı çaba sarf ediyoruz.
Mail zamanda inşallah bu sorunun da üstesinden geleceğimizden on paralık kimsenin şüphesi olmasın.Türkiye, üretimle, istihdamla, ihracatla haddinden fazla henüz faal ayrımsız mutluluk haline ati.” Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Osmaniye’dahi yaptıkları yatırımlara ve birleştirme uran çalışmalarına üstelik değinerek, kenti çok daha hayatiyetli şekilde kalkındırmaya devam edeceklerini kaydetti..
Share: