Mustafa Varank, Sırbistanlı mevkidaşı ile aynı araya geldi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Sırbistan Yenilik ve Teknoloji Bakanı Nenad Popoviç ve beraberindeki heyetle iki mevki ortada özellikle araştırma ve ihya alanlarındaki potansiyel iş birliği fırsatlarını değerlendireceklerini söyledi. Türkiye ve Sırbistan’ın, ilişkilerini düğme çekinmezlik ve korku esasına dayandıran iki bacanak büyüklük olduklarını ifade fail Varank, alelhusus sonuç zamanlarda dünyada tanık olunan hadiselerin, bu tür birlikteliklerin ve dayanışmanın önemini aynı el henüz gösterdiğini söyledi. Türkiye’nin, sıra süresince olduğu üzere bugün bile bölgesindeki ve dünyadaki krizlerde hareketli tıpkı azamet üstlendiğine, sulh ve diplomasinin elçiliğini yaptığına dikkati çekici Varank, şöyle konuştu: “Bunun genişlik andıran örneğini Rusya-Ukrayna savaşında gördük. Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başladığı geçmiş günden itibaren en son düzeyde temaslar gerçekleştiriyoruz, savaşın tıpkısı zaman evvel akıbet bulması için ağır sıklet diplomasi trafiği yürütüyoruz.Şunu açık yüreklilikle hikâyelemek istiyorum.
Tarafların dışında Rusya-Ukrayna savaşından yer aşkın etkilenen büyüklük Türkiye’dir. Nedeniyle aynı an önceki kalıcı barışın sağlanması için arz aşkın girişim atan mutluluk birlikte gene Türkiye olmuştur. Birinci önceliğimiz Ukrayna’daki savaşın bir dakika ilk sona ermesi ve lehçe istikrarın baştan yapı edilmesidir. Türkiye, şimdiye kadar olduğu gibi, bu amaca müteveccih tam barışsever girişimlerin öncüsü ve savunucusu olmaya devam edecektir.”
Icra Vekili Varank, Popoviç’i, Türkiye’nin Ar-Ge ve inovasyon merkezi olan teknoparklarından olan ODTÜ TEKNOKENT’te ağırladıklarını belirterek, şunları kaydetti: “Burada, fikirden pazara kadar yekpare istihsal ve ihya süreçlerini desteklediğimiz Türk girişimcilerle, adeta kızıl çağını canlı baziçe sektörümüzün temsilcileriyle buluşturduk.Sırbistan’bile 800’den fazla Türk firması 200 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştirdi.
Sırbistan’ın Avrupa’ya açılan tıpkısı bap kendisine mühim konumu Türk işletmelerine sakil bire bir avantaj sağlıyor. Sayın Vekil’ın dahi bu yatırımlara desteğini biliyorum. Bu sayede, envestisman yapan Türk şirketlerinin sayısı bölüm geçtikçe artıyor. Türk üstencilik firmaları bile ulaşımdan inşaata, sağlıktan altyapıya farklı sektörlerde hayata geçirdikleri projelerle Sırbistan’ın kalkınmasında etken bire bir racon oynuyor. Bu yatırımları kulaklı-kazan anlayışına göre bittabi elan ilerilere taşıyabiliriz, bugün kızıl meslektaşımla bu hususları de görüşeceğiz.” Mihman Bakan Popoviç da bir nice Türk şirketin, şimdi olduğu kadar gitgide da Sırbistan’de iş yapmasını beklediklerini tabir ederk, sözlerini şöyle tamamladı: “İki talih ortada çok elan aşkın iş birliği fırsatları var. Bugün Türkiye’nin teknolojik ekosisteminin nasıl geliştirdiğini müşahede fırsatımız oldu.Bu, Sırbistan’ın inovasyon ekosistemini bittabi geliştireceğine bire bir örnektir. İki devlet bakanlıkları ortada Ar-Ge, inovasyon ve teceddüt alanında ayrımsız iş birliği uyuşma zaptı imzalamak amacıyla hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bunu imza etmek üzere üstelik sizleri Sırbistan’a çağırmak istiyoruz.”.
Share: