Mustafa Varank, İnsansız Akarsu Altı Sistemleri Yarışması’nı görüşme etti

Bu sene yine ilkgüz ayında TEKNOFEST rüzgarı esecek ve konkur baştan İstanbul ’birlikte gerçekleştirilecek. Yarışmaya katılacak olanlar 21-26 Eylül tarihleri beyninde hünerlerini sergilemeye hazırlanırken, Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise ASELSAN yürütücülüğünde planlı İnsansız Akarsu Altı Sistemleri Yarışması’nı görüşme etti ve yarışmacılardan bilgi aldı. Nazır Varank’a mülakat boyunca, Uran ve Uygulayım Bilimi Icra Vekili Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve İstanbul Beceri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu zevcelik etti. Yaptığı ziyaretin arkası sıra bir açıklama yapan Varank, “Ilkgüz ayı uygulayım bilimi ayı.” dedi. Vekil Varank, ziyaretinde yaptığı açıklamada, TEKNOFEST’in uygulayım bilimi yarışmalarıyla devam ettiğini belirterek, “Biz diyoruz ki ilkgüz kocaoğlan uygulayım bilimi kocaoğlan. TEKNOFEST’in hem uygulayım bilimi yarışmalarıyla hem dahi 21-26 Ilkgüz tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yapılacak havacılık gösterileriyle, uygulayım bilimi şovlarıyla, evcil ve milli ürettiğimiz ürünlerin sergilemesiyle tığ oldukça TEKNOFEST’i eylül ayı süresince Türkiye’ye kazandırmış olmaktan iri tıpkı memnuniyet duyuyoruz.” diyerek konuştu.İstanbul Maharet Üniversitesi Olimpik Havuzları’ndayız. Burada Türkiye’nin seçkin marifetiyle yarışmaya katılan gençlerimiz öz tasarladıkları su altı araçlarıyla yarışıyorlar. Oldukça el görevleri var. Manuel görevlerden sonraları otonom tıpkı şekilde su şeş araçlarını suyun içerisine bırakıp suya yerleştirilmiş kalenin içerisinden bu araçların yalnız başına geçmesi gerekiyor. Ortaöğretim seviyesindeki öğrenciler üzere âdeta mukavim ve doğacak uygulayım bilimi geliştiren aynı alandan bahsediyoruz.
TEKNOFEST’teki uygulayım bilimi yarışmalarını düzenlememizin esasta sebebi geleceğin teknolojilerine çocuklarımızı, gençlerimizi hazırlayabilmek. Gelecekte trend olacak, gelecekte dünyada ağırbaşlılık oluşturacak teknoloji alanlarına şimdiden onları hazırlamak. Tığ şurası görüyoruz kim gençlerimiz elhak bu işlere amade. Az Buçuk ilk Cağaloğlu Rum Lisesi’nin takımı bu sene ilk defa yarışmaya katılmasına rağmen haddinden fazla liyakatli ayrımsız şekilde özerk görevi gerçekleştirdi.Kalenin yerini havuzun içerisinde değiştirdik. Araçları onu birlikte başarıyla geçti. Gençlerimizin, hele kim ortaöğretim öğrencilerimizin, bu işlerle ilgileniyor olması geleceğimiz namına rüya verici.”
Rastgele sene yarışmaya katılan takımların sayısının arttığına dikkati çekici Icra Vekili Varank, “Biraz yıldır yarışmaya mevrut takımların kendilerini geliştirdiklerini bile görebiliyoruz. Geleceğin teknolojileri diyoruz. Akarsu şeş sistemleri ‘Gökçe Vatan’ açısından çok koskocaman. Şu anda icap petrol ve doğal gaz arama gemilerimiz gerekse araştırma gemilerimiz gerçekte akarsu altı sistemlerini kullanıyorlar. Su altında sistemlerle eğer siz gazı nüfuz etmek istiyorsanız bu tip otonom araçlara birlikte ihtiyacınız var. Bu nev insansız su şeş sistemlerine, robot sistemlere ihtiyacınız var.” ifadelerini kullandı. Varank, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gelecekte bu işleri bu çoluk çocuk yapacaklar.Bunun yanında yetersiz dışından ithal edilen sistemler bile kullanıyorlar. Buradaki gençlerimizin kabiliyetleriyle bu arada akarsu altında taharri gemilerimizin kullandığı robotik sistemlerin tamamını tığ artık yerel ve milli olarak geliştirebiliriz. Gençlerimizde, mühendislerimizde, firmalarımızda bu kabiliyetler var. Tığ dahi Semavi Vatanımızı inşallah onlara teyit edeceğiz. Onlar birlikte bu ülkeye bildirme adamakıllı şekilde bakım edecekler.”
İnsansız Su Şeş Sistemleri Yarışması, gençlerin tasarladıkları uzaktan kumandalı yahut özerk fariza yürütme edebilen su şeş araçlarının üretilmesini ve geliştirilmesini amaçlıyor. Başvuruda bulunan 371 topluluk arasından yarış alanına katılmaya doğruluk kazanan 56 takım bökelik için savaş ediyor. Puanlama ve değerlendirmenin beherglas kategoride ayrımlı şekilde gerçekleştirildiği yarışmada “Temel Kategori”dahi dereceye giren takımlar amacıyla birincilik ödülü 35 bin TL, ikincilik ödülü 25 bin TL, üçüncülük ödülü ise 15 bin TL değerinde olacak.Yarışma alanında üstlenilen görevlerini ve alandaki gelişim planlarını arz ferah şekilde sonuçlandırmayı hedefleyen takımlar “Genişlik İyi Topluluk Ödülü”nün sahibi olacak. Akarsu şeş ve umum ast sistemlerine bakarak dizayn koşullarına uygunluk, orijinalite ve değerlendirme ölçütleri gözetilerek takımlara “Sunu Özgün Tasarım Ödülü” verilecek. .
Share: