Muş’ta 60 bin dekar alanda şeker hastalığı pancarı üretilecek

Şeker pancarı ekimi için tohumlar toprakla buluşuyor. Muş’un sunu nazik geçim kaynakları beyninde vadi kayran şeker hastalığı pancarı ekimi için tarlaya revan çiftçiler, tohumları toprakla buluşturmaya başladı. Kentte şu temel kadar 1.100 çiftçinin 50 bin dönüm alana pancar ekimi için taahhütte bulunduğunu belirten Muş Şeker Hastalığı Istihsal Sanayi NAN Genel Müdürü Turgut Kızılkaya, proses süresince bakir taahhütleri almaya bitmeme edeceklerini aktardı. AA’nın haberine bakarak, çiftçi sayısının 1.300’e çıkmasını beklediklerini dile getiren Kızılkaya, şunları kaydetti: “Toplamda 60 bin dönüm alanda ilk teşrin yapılacağını öngörüyoruz. Girdi maliyetlerinin artması zımnında çiftçilerin tarlayı ekme üstüne tereddütleri vardı.
Bu tereddütleri ortadan ahzetmek amacıyla sabık yıl zar edilen ve 420 teklik olan avans taban fiyatını önce etapta ton başına 800 lira adına açıkladık, henüz sonradan akaryakıttaki çoğalma nedeniyle çiftçimizi ferahlatmak hesabına bunu bin liraya düzeltilmiş ettik. Bunun beraberinde kota tamamlama primi kendisine çiftçimize sunduğumuz diğer benzeri hizmetimizle dahi titrem başına 90 liralık bindi veriyoruz. Küspesini bize satmak talip vatandaşlara üstelik 50 lira munzam gibi.
Pancarın tonu 420 liradan 1.140 teklik bandına erişmiş durumda. Nakliye desteğimiz ve döl basma desteğimiz da bitmeme ediyor.”
Bu sene 300 bin titrem verim elde etmeyi beklediklerini ifade eden Kızılkaya, “Kısaca 42 bin titrem şeker hastalığı, 10 bin titrem melas ve 75 bin ton küspe üretmeyi planlıyoruz. Muş ekonomisine geçen yılın 5 kalpsiz kadar bire bir kazançlı döngü sağlamayı hedefliyoruz. 450 milyon liralık çiftçinin cebine girmiş olacak.
Şeker ve melas satışlarımızla bu arada Muş’ta 1 bilyon lirayı geçecek ayrımsız konuşu akım olacak. Muş Şeker Fabrikası kentin duygusal damarı olmaya bitmeme ediyor. İnşallah çiftçilerimiz teşrinievvel alanlarını artırarak fabrikaya olan desteklerini yükseltirler. Çiftçimiz kâfi kim teşrinievvel yapsın, tığ zaruri olan mecmu desteklerle onların yanındayız.” diye niteleyerek konuştu.
Share: