Milli SİHA’lar kullanılmamış mühimmatlar ile gücüne kısık katacak

Türkiye, evcil ve milli üretimi olan silahlı insansız çekicilik araçkları (SİHA) acun çapında yakaladığı başarıyı ilerletiyor. Türkiye’nin geliştirdiği SİHA’larda başarıyla görev özne, ihracat başarısı da yakalayan mini uslu cephane (MAM) ailesi, gelecek dönemde genişleyip bakir kabiliyetler kazanacak, değişik platformlarda üstelik kullanılabilecek. ROKETSAN Umumi Müdürü Kasıt İkinci, Türkiye’nin SİHA Geliştirme Programı kapsamındaki çalışmalarının ne büyüklüğünde makro ve akilane aynı değişmeyen olduğunun bugün kesin adına görüldüğünü söyledi. Özellikle Bayraktar TB2 yoluyla Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) kazandırılan imkan ve kabiliyetin son zamanlardaki çatışmalarda haddinden fazla kilolu kazanım sağladığına bel fail İkinci, “Bu işe faaliyet veren herkese teşekkürname buyurmak ve minnettarlık işitmek gerekiyor. Türkiye açısından operasyonun anlamını çokça çetin tıpkısı oyun değiştirici yerine etkiledi ve operasyonların seyrini Türkiye’nin lehine çeviren bire bir gelişme oldu.” dedi. Milli SİHA’lar yeni mühimmatlar ile gücüne tehlikeli katacak videoteyp Türkiye’nin Bayraktar TB2 başta tutmak amacıyla bir nice insansız çekicilik ara bulucu (İHA) platformunu etken adına kullandığını hatırlatan İkinci, “İHA’lardaki ana silahımız, MAM ailesi diyebileceğimiz MAM-L ve MAM-C.İkinci, sahadan alınan anlayışsız bildirimler ve elde edilen bilgilerle bu konuda çok kısık iyileştirmeler yapıldığına dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu: “Geldiğimiz bekçi bakımından MAM ailesi dünyadaki muadillerinden haddinden fazla daha önde. Cidal seyrini muhavvil ve çarpış üstünlüğü sağlayıcı aynı cephane kendisine gündemimize girdi. Hele operasyonel adına kanıtlanmış bire bir cephane olması ve etkinliğinin çokça art düzeyde bulunması TSK açısından haddinden fazla güç yarar ancak bu konudaki çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz. Hele MAM-L ve MAM-C’nin ikinci, elan ümranlı versiyonlarının şu anda çalışmaları bitmeme ediyor. Bununla bu arada bu aileyi genişletmek birlikte istiyoruz. Mail zamanda Akıncı, Aksungur kabil platformlarımız TSK marifetiyle kullanılacak. Bu platformların kabiliyetleri çok daha faziletli. Bunların kabiliyetlerine eşlenik adına kabiliyetleri henüz efdal, elan değişik görevleri yürütme edebilen MAM ailesini uzun uzadıya sürdürmeyi düşünüyoruz. Çalışmalarımız bitmeme ediyor. Hem iz çeşitliliği hem değişik savaş başlıkları hem birlikte ayrımlı platformlardan atılma yeteneğiyle MAM ailesi bundan sonraki süreçte birlikte gelişerek bitmeme edecek.”
Misyon İkinci, özellikle uluslararası platformda Türkiye’nin SİHA’lar konusundaki başarısına koşut olarak bu ürünlere çokça yavaş istek olduğunu söyledi.
İkinci, şu bilgileri verdi: “Ukrayna, Azerbaycan kabil ülkelere satışını gerçekleştirdiğimiz ürünlerimiz var.Cidal konseptinin tehlikeli ve balaban platformların kullanımından hafif, insansız, daha aptal platformlara doğru evrildiğine bel eden İkinci, bundan ahir aşamalarda bile ROKETSAN adına TSK özellikle koyulmak üzere dost ve müttefik ülkelerin ihtiyaçlarını durdurmak üzere MAM ailesini bollatmak ve kabiliyetlerini artırmaya yönelik hem çöz Ar-Ge projeleri hem de ekosistemdeki firmalarla henüz ense kur yetenekli ürünleri ortaya ihata etmek için çalışacaklarını dile getirdi. Meram İkinci, mail zamanda kamuoyuyla paylaşılan Sungur albeni defans sisteminin geldiği akıbet duruma ilişik üstelik bilgi verdi. Sungur’un çalışkan olarak kullanılabileceğini kanıtladığını vurgulayan İkinci, şunları kaydetti: “Çevirgeç konusunda monteli olan ve komütatör üzerinden atılabilen versiyonu TSK’ya teslimata amade durumda. Zırhlı şalter üzerinden yemeden içmeden albeni hedeflerini kontrol altına alan, onlara angaje olan sistemin yanı sıra hem çekicilik hem bile kara hedeflerine aynı anda bağlanmış olabilen, Sungur ile Cirit’i aynı platformda birleştirmeyi hedefledik. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ROKETSAN ziyareti sırasında gösterdiğimiz ortam, bu iki kabiliyeti bire bir arada en becerisine sahipti. Bu konuda birlikte çalışmalarımız sonuç aşamaya ulaştı. Sungur, komütatör üstü monteli kendisine silahlı kuvvetlerimize teslimata hazır durumda. Cirit kendisini ayrıntılı süredir kanıtlamış ayrımsız herkes. Bu iki sistemi ve benzer sistemleri bir tane ayrımsız vasat üstünde toplayarak daha etken, elan canlı bir hava gerçekleştirmeyi hedefledik. Gelecek dönemde değişik cebe sistemlerinin tıpkısı arada atılabildiği, elan streç kullanılabilen lançerler üstelik görülebilecek.”
.