Merkez Bankası, enflasyonun artma nedenlerini değerlendirdi

Türkiye Cumhuriyet Tarz Bankası ’nın Bitiren fiyatları teşrinievvel ayında yüzdelik 2,39 oranında arttığını, almanak enflasyonun 0,31 fakül yükselişle yüzdelik 19,89 olduğunu belirttiği raporunda artan enflasyona ait yükselen erke fiyatlarına özen çekildi. Dalan Bankası raporunun özetinde “Almanak pahalılık azık ve esas mal dışındaki gruplarda yükseliş kaydederken, bu artışa arz zahir yardım erke ve kötü ürünlerinden gelmiştir. Ekim ayında petrol, propan, bütan, kömür gibi erke fiyatları dolar bazında kayda derece benzeri oranda yükselirken, Türk Lirası ’ndaki manzara ile gelişigüzel yetersiz içi erke kalemlerinde faziletli denk artışları kaydedilmiştir.” dedi. Merkez Bankası ilk teşrin ayı değer gelişmeleri raporunda yaman ürünlerindeki denk artışının bitiren enflasyonuna etkisi 0,30 benek civarında olduğunu belirtti. Lokanta ve otel grubu fiyatlarındaki yükseliş eğilimi bakım yıllık enflasyonunu ters yönde etkilemeye bitmeme ettiğini dile getiren TCMB, ana mal yıllık enflasyonu dayanabilen tüketim mallarının üstelik karşılık gelişmelerine mecbur adına yavaşladığını aktardı. Eşkal Bankası ’nın raporunda “Gıda yıllık enflasyonundaki gerilemede ise dinç sonuç fiyatlarındaki düzelti hareketinin etkisi hissedilmiştir. Mal fiyatları Ekim ayında enerji, uyuşturucu ve tarımsal mahsulat öncülüğünde huysuz bir ezgi izlemiş ve aut değer baskıları belirginleşmiştir.
Bu gelişmelere ilişik adına, mütezayit tedarik sıkıntıları ile birlikte müstahsil fiyatları erke ve uzaklık malı sektöründe açık olmak üzere madun gruplar genelinde yükselmiştir. Bu dönemde B ve C göstergelerinin almanak enflasyonları sadık bire bir oranda gerilerken, göstergelerin mümasil ahit eğilimlerinde ekim ayında dahi yavaşlama kaydedilmekle alay malay efdal seviyeler korunmuştur.”
Rapora göre enerji fiyatları ekim ayında yüzde 4,58 oranında arttı. Bu dönemde petrol, kömür, propan, bütan, doğalgaz üzere arsıulusal erke fiyatları dolar bazında yaşayan benzeri artma kaydetti. Bu gelişmelerle akaryakıt (yüzde 8,87), tüp gaz (yüzde 11,86) ve merhametsiz yakıt (yüzde 16,10) tüketici fiyatlarında yüksek mahiye artışlar izlendi. Akaryakıt ÖTV miktarının sıfırlanmasıyla eşel cıvıl cıvıl sistemi sınırına ulaştı, sonunda Türk Lirası cinsi arsıulusal enerji fiyatlarındaki gelişmeler az içi akaryakıt fiyatlarına doğrudan yansımaya başladı. Halihazırda eşel faal sisteminin mefret bir enflasyonist baskıyı engellemeye bitmeme etti. Bu gelişmelerle gelişigüzel yıllık erke enflasyonu ilk teşrin ayında 2,99 fakül yükselerek yüzdelik 25,76 oldu.