MEB’den yardımcı hamur desteği: 2021 MEB havari gerçeklik bindi paketi nedir, nereden ulaşılır?

Milli Terbiye Bakanlığı (MEB), mektepli ve öğretmenlere arkalamak üzere hakikat çeşitliliğini artırma kararı aldı. Bu kapsamda ”Koruyucu Gerçeklik Paketi” hazırlandı. Türlü kaynakların düzlük aldığı ”destek paketi”, değme ayın önce haftası genel ağ üzerinden ücretsiz kendisine öğrencilerin erişimine sunulacak. LGS denk soruları ile YKS’ye yönelik TYT, AYT ve YDT denk sorularını içeren bu aketin ilki, öğrencilerin erişimine açıldı. Peki MEB havari ana bindi paketi nedir, bu kayaklara nereden ulaşılır? İşte, 2021 MEB, LGS ve YKS yaşıt soruları ve MEB TYT, AYT, YDT denk soruları… Milli Terbiye Bakanlığı aracılığıyla, öğrencilere koruyucu olacak “Havari Kaynak Paketi” uygulaması resmi Twitter adresi üzerinden “Sınavlara Hazırlanan Öğrencilerimizin Yanındayız” notuyla paylaşıldı. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan kayıtlı açıklamaya göre, öğrencilerin derste işleyecekleri konuları pekiştirmeleri ve öğrenme süreçlerine ulama sağlaması amacıyla ‘yardımcı mahiyet desteği’ uygulaması başlatıldı. Hem kâin eğitimi yemlemek hem da açıktan eğitimde oluşan öğrenme kayıplarını telafi edebilmek için şümullü havari töz destek paketi hazırlama kararı aldıklarını belirten Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, destek paketinini ilkini 4 Teşrinievvel bakımından yayınladıklarını duyurdu.Soy desteği, ihtiyacı olan öğrenciler amacıyla diyar müdürlüklerinden basılı olarak de gerçekleştirme edilebilecek. Bindi paketinde faaliyet soruları, örnek sorular, interaktif sorular, esasen testleri, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) denk soru kitapçığı ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) yönelik Temel Uzluk Testi (TYT), Alan Ustalık Testi (AYT) ve Ecnebi Komütatör Testi (YDT) benzer soru kitapçıkları düzlük alıyor. LGS denk soruları,YKS’ye müteveccih TYT, AYT ve YDT eş sorularına ergenleşmek isteyen öğrenciler aşağıdaki ilişim bağlantısına tıklayarak ulaşabilirler.
Destek paketinde 2’nci sınıftan 12’nci sınıfa, umum sınıf seviyelerinde 5 bin soruluk apotr asıl bulunuyor. Bu kaynaklarla öğrencilerin derste işleyecekleri konuları pekiştirmeleri ve böylece öğrenme süreçlerine katkı sağlanması amaçlanıyor. Antrparantez paket, asıl eğitim kademesinde 2’nci sınıftan 7’nci sınıfa büyüklüğünde olan öğrencilere yönelik 750 sorudan oluşan mesai sorularını bile içeriyor.Örnek sorular, herhangi bir ay ağır ezgi yerine açıklanmaya devam edecek. Sınava girecek öğrenciler için hazırlanan LGS Sayısal ve LGS Sözel kitapları üstelik güncellendi. Bu kitaplarda bile 1375 istifham meydan alıyor. MEB, ilk defa 8, 9 ve 10’uncu sınıf öğrencileri için elektronik ortamda etkileşimli sorular açıkladı. 450 sorunun kayran aldığı çalışmada Türkçe, matematik ve bilgi bilimleri alanlarından çoktan selektif sorularla birlikte ‘açılır menü, sürükle bırak ve çoklu seçim’ özelliklerinin kullanıldığı sorular hazırlandı. Etkileşimli sorularda art düzey zihnî becerilerinin ölçülmesine elan aşkın olanak sağlayıcı ve öğrencilere zat cevabını tevlit fırsatı veren bariz uçlu sorular bile kullanıldı. Sorular, öğrencilerin hakikat hayat durumlarını ekranda görmesini sağlayıcı simülasyonlar içerecek şekilde yapılandırıldı. Ayrıca ortaöğretim öğrencilerinin terbiye ve tedris süreçlerinde yararlanma etmeleri için hazırlanan bir nice terbiye materyaline tıpkı yenisi daha eklenerek YKS’ye yönelik soy seti hazırlandı. Öğrencileri mufassal bire bir aradan sonra okullarıyla buluşturmaktan iri bahtiyarlık duyduklarını dile getiren Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, paylaşılan bindi paketi ile ilgili şunları kaydetti: ”Bir taraftan müstevli koşullarında önlemlere ve kurallara uyma ederek eğitimi sürdürürken özge taraftan hem mevcut eğitimi doldurmak hem dahi uzaktan eğitimde oluşan öğrenme kayıplarını telafi edebilmek için kapsamlı havari soy bindi paketi hazırlama kararı aldık.”
2’nci sınıftan 12’nci sınıfa kadarki kamu düzeyler üzere hazırladıkları bindi paketini zaman itibariyle yayımladıklarını söyleyen Özer, ”Tüm kaynaklara öğrenci ve öğretmenlerimiz hızla ulaşabilecekler.Her ayın önce haftası bu paketi yayımlamayı sürdüreceğiz. Ayrıca, değme ay havari nesep destek paketinin içeriğini de çeşitliliği üstelik artıracağız. Emeği sabık tüm emek arkadaşlarımı kutluyorum.” açıklamasında bulundu..