Maşrık Perinçek: Ben birlikte minimum ücretliyim

Olgun Global’üstelik Senem Toluay Ilgaz’ın sunduğu Siyasa Özel programının konuğu, Yurt Partisi Genel Başkanı Şarki Perinçek’ti. Ürem indirimi ve minimum ücrete yapılan zammı değerlendiren Perinçek, kendisinin üstelik ayrımsız minimum ücretli iştirakçi emeklisi olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Minimal ücretliye asgari ücreti soruyorsunuz. Ego da benzeri minimal ücretliyim. İşçi emeklisi maaşı alıyorum, asgari ecir üzerinden. Özlük kişisel hayatıma değil birlikte Türkiye ekonomisine bakıyorum. Gerekirse ayrımsız torba içerisinde tıpkı havlu 2 fanila ile yaşamımı sürdürebilen bire bir insanım.” Maşrık Perinçek: Ben da asgari ücretliyim – Videoteyp “Türkiye ekonomisi açısından baktığım ant, asgari ücretle işçilerimizin gür koşullarda yaşaması lazım. Piyasada talebin yükselmesi üstelik şanlı. Sonuçta asgari ücretin yükselmesi, piyasada talebi üstelik yükseltecek. Çarşıları şenlendiren etkileri da var.”
“Fakat önümüzdeki günlerde enflasyonun sıradan yükseleceği görülüyor. Benim amacıyla balaban olan üretim ekonomisi. Fakat bununla milli gelirdeki artışı paylaştırarak yaşam sorunları çözebiliriz diyebilirim. Tabiatıyla beklenenden elan fazla bire bir artım oldu, sanırım kimsenin dahi hiçbir itirazı yok.”
Senem Toluay Ilgaz’ın asgari ücretin 6 ayda tıpkısı belirlenmesine müteveccih sorusuna da şu karşılığı verdi: “Para Şişkinliği, minimum ücreti alıp götürüyor. O bakımdan 6 ayda aynı belirleme türlü. Tıpkısı bile işverenler açısından de okşamak lazım. Dükkanlara soralım, patronlar ne diyor. Bu mutlaka maliyetlere ve fiyatlara yansıyacaktır. Şu gibi mi, kâh gelişim yerleri kapanma tehlikesiyle yüz yüze gelebilir mi?”
Share: