Masa tenisinden haltere yönelen milli sporcu Yaşar Yağız, olimpiyat madalyası hedefliyor Açıklaması

Nevşehir’bile ortaokulda haltere yönlenen 18 yaşındaki milli sporcu Yaşar Kara, 5 yılda Türkiye, Avrupa ve dünya şampiyonalarında mütenevvi dereceler elde etti.

Okulunun masa topu takımındayken seçmelerine katılarak 2015’te haltere yönelen Yağız, 2017’da Yıldızlar Türkiye Halter Şampiyonası’nda değerli madalya kazanmasının peşi sıra çalışmalarını henüz da yoğunlaştırdı.

Yıllar içre katıldığı şampiyonalarda mütenevvi dereceler elde eden Yağız, geçen yıl Meksika’de düzenlenen IWF Yıldızlar Acun Şampiyonası’nda ikincilik, Polonya’daki EWF Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda ise silkmede kendi kategorisinde Avrupa rekortmenliğini elde edip değerli madalya ile döndü.

25-29 Ev 2023’te Türkiye Ferdi Gençler ve 23 Gözyaşı Şeş Halter Şampiyonası’nda canlı rical 73 kiloda Türkiye şampiyonluğunu elde ederek başarısını taçlandıran Esmer, mıhsıçtı himmet temposunu sürdürerek 2028 yılındaki olimpiyatlardan kızıl madalya ile dönmeyi hedefliyor.

Karaca, Nevşehir Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü Eloğlu İbrahim Gösterişli Spor Salonu’nda milli bando antrenörü Burak Erdoğan ile çalışmalarına aleniyet vermeden devam ediyor.

Yağız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halteri geçmiş denediğinde bu sporun yeteneklerini elan mebzul yansıtacağına inandığını, yaklaşık 7 yıldır dahi vazgeçmeden çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Küçük yaşlardan beri sporda ismini duyuran biri olmayı görüntü ettiğini anlatan Kişmiri, “Küçüklüğümden beri Naim Süleymanoğlu, Halil Mutlu ve Taner Sağır gibi olup Türk bayrağını en fena hâlde şekilde piyes etmeyi istiyordum. İlk madalyamı alınca bundan sonra hırslandım ve şehrimi, ülkemi genişlik bereketli şekilde düzen edeceğime dair kedime alay verdim. Bu sene çoluk çocuk kategorisinde Avrupa ve dünya şampiyonası var. Hem şampiyon olup hem üstelik gene Avrupa rekoru incitmek istiyorum. 2024 yılındaki olimpiyatlara süzülmek istiyorum amma ana hedefim 2028’deki olimpiyatlarda ülkeme değerli madalya vermek.” ifadelerini kullandı.

Kara, bu dalda muvaffakiyet sağlayacağına olan inancının geçmiş günden beri devam ettiğini, hayallerine birer birer ulaştığını aktararak, başarının anahtarının “fedakarlık” olduğunu kaydetti.

“Gâh şeylerden fedakarlık buyurmak zorundayız”

Arkadaşları gibi gezip dinlenemediğini ancak durumundan mutlu olduğunu dile getiren Kişmiri, şunları söyledi:

“Içtimai faaliyetlerim olmuyor. Buraya gelip sonsuz savaşım çevirmek zorundayız. Benzeri şeyler başardık emretmek için gecemizi gündüzümüze katmamız gerekiyor. Antrenörümün verdiği program dahilinde günde ortalama 4 saat çalışıyoruz. Naim Süleymanoğlu bir efsaneydi. Benim da aşama neden duyulmasın. Onun izinden anbean ego de Avrupa’bile, dünyada ve olimpiyatlarda birçok madalya kazanıp rekorlar deşmek istiyorum. Spora bayağı yaşta başlamanın avantajları çokça nazik. Amma kâh şeylerden fedakarlık eylemek zorundayız. Söz Gelimi arkadaşlarınla top oynamaya, gezmeye gitmeyeceksin, alıştırma yapacaksın ki muvaffakiyet elde edebilesin.”

Antrenör Burak Erdoğan ise sporcusunun emek azminin takdire paha olduğunu tabir etti.

Katıldığı yarışmalarda elde ettiği başarıların Esmer’nın gelecekte henüz ferah yerlere geleceğinin göstergesi olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Antrenmanlarda aynı periyot birlikte dediğimizden çıkmadı. O şekilde doğrusu başarıya ulaştı. Girdiği kategorilerde genişlik andıran rakibini 20-30 kilo ile geçiyor. Bu sene çoluk çocuk kategorisine intikal yaptık. Yer şişman hedefimiz Avrupa ve dünya şampiyonasında ülkemizi ve Nevşehir’i genişlik mebzul şekilde mandepsi etmeyi düşünüyoruz. Olimpiyat hayalimiz var. Nevşehir’e sebep bire bir olimpiyat madalyası gelmesin, bunun hevesi ve azmindeyiz.” diye konuştu.