Mars’ta kayırıcı çöpü bulundu

Esrarlı gezegen Merih’a gönderilen BENDE Millî Havacılık ve Uzay Dairesi’ne ilişkin Perseverance uzlaştırıcı, bu yol metin de şaşırtmayan tıpkı keşfe imza attı: İnsan çöpü. Araçtan benzeri şekilde kopan benzeri parça olduğu tutum edilen termal gereç parçasının 2 kilometre müfrit bulunması, rüzgar ile savrulduğu yorumlarını üstelik beraberinde getirdi. NASA ’nın ‘NASA’s Perseverance Mars Rover’ ünlü Twitter hesabı, gezegenin yüzeyinde bulunan çöpe dayalı paylaşımda bulundu. Maddenin 2021 yılında Perseverance ’ın Mars yüzeyine inişinde sivri çekicilik değişimlerinden korunması için konusunda sarılan termal malzemenin parçaları olduğu bilgisi paylaşıldı
: “Ekibim beklenmeyen ayrımsız öz ayırt etti: Bu, 2021’deki baş aşağı günümden gelmiş olabileceğini düşündükleri tıpkı termal battaniye parçası, beni yere indiren roketle çalışan ayrımsız tepkili uçak paketi.”
Çöpün iniş takımlarının bulunduğu temel yerden tahminî iki kilometre uzakta kâin keşfedildiği bölgeye kuşkusuz geldiğine dair istifham ise cevabını bekliyor. “Bu parlak folyo parçası, sıcaklıkları teftiş etmek üzere mergup bir gereç olan termal battaniyenin ayrımsız parçasıdır. Bunu burada keşfetmek şaşırtı oldu: İniş yerimden kısaca 2 km baş döndürücü bulundu. Bu kıvılcım ondan sonraları buraya mı indi, yoksa rüzgar mı savurdu?”