Mardin’de boğaya balyozla azap fail sanığa tahliye

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde boğanın başına defaatle balyozla vurduğu anlara ilgili görüntülerin toplumsal medyada paylaşılması konusunda tutuklanan Mustafa Yaprak, tahliye edildi.

Kızıltepe 3. Esas Ukubet Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Mustafa Altın Varak, cezaevinden Ses ve Kaynak Enformatik Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Tutuklanmadan sanıklar İbrahim, Abiddin, Rıdvan ve Muzaffer Alay dahi avukatlarıyla duruşmada amade bulundu.

Sanık Mustafa Gümüş Varak, savunmasında, nadim olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bana çifte attı. Ego da can havliyle balyozu kullandım. Tekmil olayı hatırlamamakla birlikte varyos kapının yanı sıra duruyordu. Balyozu aldım. Acımdan hatırlayamamakla gelişigüzel 3-4 misil vurmuş olabilirim. Balyoz ile vurduktan sonraları hayvanın ayaklarını bağladık. Hayvan akıntı etmesin diye niteleyerek kaldıraç gibi bir özdek vardı ona bağladık. Sonrasında kaldıracı biraz havaya kaldırdık. Hayvanı bu şekilde kestik. Çokça pişmanım. Bari tek yaşanmasaydı. Tahliyemi rica ediyorum.”

Tutuksuz sanıklar de suçlamaları reddederek, beraat talebinde bulundu.

Mahkeme, maznun Mustafa Varaka’ın “Ceza infaz kurumunda tutuklu kaldığı süre, suçun mahiyeti, cezanın ast ve üst sınırı, delillerin toplam olması ve sanığın cızlam şüphesinin bulunmaması, usa vurma sonucunda ceza alması yerinde birlikte yürütüm süresini” ayn uğrunda bulundurarak tahliyesine karar verdi.

Mahkeme ayrıca, Mardin, Diyarbakır ve Gaziantep baroları ile Efsanevi Hakları ve Etiği Derneğinin suçtan zarar gören sıfatları bulunmaması dolayısıyla davaya katılma taleplerini reddetti.

İddianamede sanıklar Mustafa Yaprak, İbrahim Söz, Abiddin Saraka, Rıdvan Söz ve Utkulu Hezel için 5199 Mahdut Hayvanları Dulda Kanunu kapsamında 3 yıla büyüklüğünde hapishane cezası isteniyordu.

Olay

Kırsal Hocaköy Mahallesi’nde, 28 Teşrinisani 2022’dahi kasaplık işleyen bire bir kişinin kesimi yapılacak boğayı, çuval geçirilen başına balyozla vurarak bayıltmaya çalıştığı anlara ilgilendiren görüntülerin sosyal medyada saha alması üzerine Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmış, İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince, kocabaş hayvanın başına balyozla vuran Mustafa Varak’ın dahi aralarında bulunduğu 5 kişi gözaltına alınmıştı.

Share: