LPG ile benzin arasındaki araklama daraldı, kısım çalı üzerinde

Anahtar sahipleri benzin elan altın olduğu için LPG’li araca yöneliyordu. 90’lı yılların ortasında Türkiye’dahi araçları LPG dönüşümlü yapmak amacıyla bire bir furya başlamıştı. Gelinen noktada LPG ile benzin fiyatları birbirine yaklaşınca,  dönüşüm sektörünü üstelik tıpkısı bulut kapladı. LPG ve benzinli araçların arasındaki makasın daralması milyonlarca kullanıcıyı benzine yönlendirirken, LPG üzerinde oluşan departman üstelik olumsuz etkilendi. Samsun sanayisinde otogaz dönüşüm işleri özne esnaf, işlerinin durduğunu, durumun dükkan kapatmalarla sonuçlanabileceğini belirtti. Sektördeki durumu ‘darboğaz ’ yerine nitelendiren esnaf yeni montajların yok denecek büyüklüğünde azaldığını gelenin tamir ve bakım amacıyla yeğleme ettiğini söyledi. ‘İnsanların söküm aşamasına ’ geldiğini dike getiren esnaf vatandaşın söktürme maliyeti dolayısıyla de boynunun bükük olduğunu belirtti. “Imdi herkes benzen kullanıyor.” diyen esnaflar otogazın sağladığı fiyat avantajının ortadan kalktığını, ilişki payının dahi bu doğrultuda düştüğünü anlatım etti. Otogaz inkılap işi eden Mustafa Yıldız, “LPG fiyatlarındaki çoğalma gerek istemez bölüm namına bizleri etkiledi. İnsanlar LPG ’yi söküm aşamasına geldi. Ama bağımlı tekrar 2 liralık karşılık farkı var. Yine cazibesi var amma insanlar yeni çatı yaptırmakta bikarar kalıyor. Olanlarda ise icap istemez tadilattı bakımdı o tuhaf işlerimiz oluyor. Bu fenomen şöyle. İlk başladığı devir 2000 ’li yıllarda 3 ’te 1 fiyatınaydı. Bu eşit benzin diyelim 5 liraysa LPG 1,5 teklik civarındaydı. Sonraları bu yarı yarıya fiyatlara geldi. Sonraları yüzdelik 40, 30 derken şu dakika yüzdelik 15 yüzdelik 20 bandında bir tasarruf olayımız var.
Montajla ilişkin önceden günde 5-10 makine arası yapıyorduk. Sonradan fiyatlar yükselmeye başladı. Dolar paritesinden hava lüzumlu istemez herşey yükseldi. LPG fiyatları birlikte yükseldi.Yani bizim sektörü sıradan ayrımsız zorladı.” dedi. Otogaz Ustası Rauf Aslan, “Halen otogaz düşünen çokça aşkın müşteri potansiyeli var ama eşit aralığından hava kararsızlar. Fiyatların çokça yükselmesi otogazın ve benzinin bedel aralığının haddinden fazla birkaç olmasından dünya şu dakika maalesef tercih sebebi değil. Halihazırda muallak olan araçlar var. Onlarda mecburen bakıma geliyorlar hemen. Onun dışında tank değişimi bakım dışında kurgu çok bir iki. Yok denecek kadar beş altı maalesef. Çok dokunaklı bire bir seksiyon amma maatteessüf fiyattan etraf departman amiyane darboğaz içine girmiş durumda. Ama hangi kadar sürer hangi kadar ayakta kalınabilir bunu ant gösterecek. Tabii ki tedirginiz. Yani beklentimizin çokça altında kaldı büro. Bu da bittabi ki derece derece daralmayı gösterecek.
Anbean kaybolan kapatan arkadalar gözükecek haliyle.Bazen o kadar kükremek olurdu ki kamera gelip makbuz alınacak mı diye hatır gelip istifham sorarlardı. O yoğunluğun şu an binde biri yok. Alışveriş payı yüzde 80 ’lerden yüzdelik 5 ’lere düşmüş durumda maalesef.” diyerek konuştu. Sedat Aladağ, “İnsanlar alet söktürmeye geliyorlar ama söktüremeden ansız gidiyorlar. Zira söktürmenin maliyeti evrak üstünde daha aşkın. Boyunlarını büküp ansız dönüyorlar. LPG ’yi kullanmamaya çalışıyorlar. Daha Çok bütün benzen kullanmaya çalışıyor. Çok mufassal yola giderse LPG kullanıyorlar. İşler 2020 ’den bu yana yüzdelik 70 düştü. Haddinden Fazla ihtiyacı olursa insanlar geliyor. Haddinden Fazla araca ihtiyacı olursa geliyorlar. Avantajı bir vakitler yüzde 45 ’ti LPG ’nin yapısından dolayı. Fiyat yarı yarıyaydı. Tabii, yarı yarıya kalmadı demin avantajı düştü. Dükkan şu anda cıvıl cıvıl olurdu daha öncesinde ama şu anda 1 vesile var, o de bizim aracımız.” şeklinde konuştu. LPG ’li aracı amacıyla sanayiye gelen İmdat Öztürk, “LPG fiyatları, süt fiyatları, benzin fiyatları haddini aştı gidiyor.Aşırı mağdur olduk. Yaşım 55 ben böyle benzeri bindirim ömrümde görmedim. Vaktiyle avantajlıydı LPG ama şu an avantajı kalmadı. Aştı fiyatını gidiyor. Bugün arabanın LPG ’si amacıyla gelmiştim. Tank tüpü değişecek. Tetebbu günü geldi. Ama bir fiyat aldık kim yaptırma şansım yok. Alıp aracımı kafasız döneceğim” ifadelerini kullandı..
Share: