Lisenin maskotu “Aslan” öğrencileri derslerde üstelik yalnız bırakmıyor

ZEKERİYA KARADAVUT/AĞIT ERDİ ULUKAYA – Aksaray’üstelik sığındığı okulda sahiplenilen ve “Aslan” adı sunulan kedi, idareciler, öğretmenler ile öğrenciler marifetiyle bakılıyor.

Ahmet Cevdet Vakarlı Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Orhan Avan, temmuzda okul avlusunda zayıf halde kedi yavrusu buldu. Avan, benzen ve abla verdiği kediyi veterinere götürerek tedavisini ve aşılarını yaptırdı.

Okulun başlamasıyla idareciler, öğrenciler ve öğretmenler aracılığıyla bakılan pisik, derslerde, teneffüslerde ve öğle aralarında dizge marifetiyle bağ görüyor.

Öğrencilerle bazı bazı derslere giren Aslan, öğrencilerin hayvanlara yaklaşımını de müspet etkiliyor.

“Ekol ortamına acele göl ayağı uydurdu”

Ekol müdürü Avan, AA muhabirine, çocukluk yaşlarında tıpkı renklerde “Aslan” isimli aynı kedisinin olduğunu, o yüzden kediye aynı adı verdiğini söyledi.

Öğrenciler ve öğretmenlerce çokça müstehap kedinin adeta okulun maskotu haline geldiğini belirten Avan, “Arslan, bazen benim odamda takılıyor, sınıflara girerek ibret dinliyor, koridorlarda öğrencilerle birlikte akıntı ediyor. Öğrencilerimizin hayvan sevgisinin artması yönünde olumlu dönüşler yaşadık. Ara Sıra öğrencilerimiz ilk kez bir kediyi kucağına aldı. Öğrencilerimizden bazılarının kedilere karşı ön yargısı ortadan kalktı. Bu birlikte bizleri mutlu etti. İnsanların hayvanlarla angajman etmesi yöre yargıları yemek noktasında enerjik oluyor.” ifadesini kullandı.

Okula sabah geldiğinde Arslan ile avluyu gezdiklerini anlatan Avan, şöyle bitmeme etti:

“Vacip ilgiyi kedimize gösterdikten bilahare işlerimize başlıyoruz. O dahi beni izliyor ve aynı günümüz böyle gelişigüzel geçiyor. Aramızda müthiş bir tabiiyet büyü kuruldu. Okul ortamına acele göl ayağı uydurdu. seçme şekilde okulumuza sıkıntısı bahis konusu değil. Başkaca Arslan sebebiyle okulda değişik bire bir motivasyon oluştu. Öğrencilerimiz, hafta sonları dahi kedimizi özlüyor. Pazartesi derse gelen öğrencilerimiz evvel Aslan’ı görüyor daha sonra derse giriyor.”

“Aslan ile merhamet ve vicdan duygularımız elan yoğunlaştı”

Öğrencilerden Zeynep Ede ise seçme teneffüste Arslan ile koridorlarda gezdiklerini kaydetti.

Öğretmenlerinin müsaade verdiği ölçüde Aslan’ı sınıflara birlikte aldıklarını vurgulayan Ede, “İlk başlarda kediden korkan öğretmenlerimiz birlikte daha çok haddinden fazla seviyor. Aslan’ın onlara dolgunca geldiğini düşünüyorum, dolay yargıları kırıldı. Aslan ile acıma ve vicdan duygularımız henüz yoğunlaştı.” dedi.

Öğrencilerden Zeynep Köse da Arslan’ın öğrenciler ortada motivasyon kaynağı haline geldiğini söyledi.

Derslerin kediyle elan eğlenceli geçtiğini nâkil Köse, “Aslan bundan sonra hem okulumuzun hem üstelik bizim değerli tıpkı parçamız. Hafta sonları üstelik okulda kurslarımız oluyor, gine onunla birlikteyiz. Onunla oyunlar oynayıp, geziyoruz. Aslan ile efsanevi sevgimiz henüz üstelik arttı. Hayvanlardan korkan arkadaşlarımız Arslan sebebiyle bu korkularını yendi.” diye konuştu.

Share: