KYK burs/güven sonuçları hangi ant açıklanır? Gözler boşluk ayında!

5-8 Kasım 2021 tarihleri beyninde başvuruları alınan KYK öğrenim kredisi üzere istimara süreci başlıyor. 2020-2021 yetişek öğretim yılında Mektepli Berceste ve Okus Pokus Sınavı’na girerek ilk kez tıpkısı yükseköğretim programına girmeye doğruluk kazanan öğrenciler KYK burs ve emniyet başvurularını online olarak gerçekleştirdi. Peşi Sıra ise gözler son tarihine çevrildi. 2021 yılında verilecek burs ücretleri; lisans öğrencilerine 100 TL artışla 650 TL, erdemli lisans öğrencilerine 200 TL artışla 1300 TL, doktora öğrencilerine ise 300 TL artışla 1950 TL adına açıklandı. Olur; KYK burs başvurusu hangi ahit bitecek, akıbet aktarılma hangi ant? 2021-2022 KYK burs sonuçları/itimat sonuçları hangi zaman açıklanacak? İşte detaylar… KYK burs sonuçlarının açıklanma tarihi daha belli olmadı. Geçen yıl baz alındığında başvuruların 1 kamer sonrasında sonuçlar duyurulmuştu. Bu yıl da KYK cesaret ve burs sonuçlarının boşluk ayında açıklanması bekleniyor. Başvuru sırasında öğrencilerin beyan ettiği hesaplı, sosyal ve başarı durumuna ait bilgiler, Cahillik ve Spor Bakanlığı yoluyla kamu kurumları marifetiyle tasdik edilecek. Yapılan kıymetlendirme sonucunda referans yapan öğrencilere burs ya birlikte tahsil kredisi tahsis edilecek.

Yapılacak değerlendirme sürecinde, öğrencilerin sükse durumu yüzde 40 oranında dikkate alınıyor. Yükseköğrenime ilk kez giren öğrencilerin ÖSYM marifetiyle hesaplanan fakül türü ve puanı, ara sınıflarda ise yükseköğretime vasıta yaptırdığı tarihteki fakül türü ve puanı üzerinden hesaplanıyor.

Bunun yanı sıra üniversite olta sınavında sayısal, sözel, kıymet ağırbaşlılık ve çevirici puanında kabak benek bazında önce 100’e giren öğrencilere alışılagelen burs tutarının üç merhametsizce burs verilecek. Şehit ve gazi yakınları ile yüzde 40’ın üstünde engeli bulunanlar, esas ve babası ebedî uyku edenler, bağıntı evlerinde siper altında ortaöğrenimlerini tamamlayanlar, Darüşşafaka lisesinde ortaöğrenimini tamamlayanlar ile aktif milli sportmen öğrenciler, değerlendirmeye girmeden burs hakkından yararlanabilecek.

Share: