Kütahya’da yöre uymaz sargı yırtığı ameliyatlarında “Press Ödeşme” tekniği uygulanıyor

Sporcularda tanıdık yöre yeraltı bent yırtığının tedavisi amacıyla kullanılmamış geliştirilen “Press Fit” işler tekniği, Kütahya Keyif Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Duayen Çelebi Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesinde uygulanmaya başlandı.

Yeni işler yöntemini geliştiren Türkiye Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneği (TUSYAD) İstanbul Şubesi Başkanı Prof. Dr. Yavuz Kocabey, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’deki gâh esenlik merkezlerinde uygulanmaya başlanan yıpranmamış cerrahi tekniğin Kütahya’de kendisinin bile katıldığı tıpkı ameliyatta başarıyla uygulandığını söyledi.

“Press Ödeşme” tekniğini literatüre kazandırdığını belirten Kocabey, eskimemiş yöntemle ilgili şu bilgileri verdi:

“Patelladan (diz kapağı) mızrap almadan ve bacakkalemi içine sıkıştırıcı vida atmaya gerek olmadan muteber teknik ile hem işler sonucunda patella kemiği hasarlanmadığı için diz önü ağrısının ve kemik hasarlanmasının önüne geçiyoruz. Hem bile işler sırasında daha bir iki implant kullanarak henüz kötümser maliyetin önünü açmış oluyoruz.”

Kocabey, yapılan ameliyatlarda hastaların dizlerinde elan az şişmiş ve elan az ağrı gözlemlediklerini aktardı.

KSBÜ Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nihat Demirhan Demirkıran ise eğitim amaçlı yapılan ameliyata yer illerden gelen ortopedi ve sarsıntı bilimi uzmanları ile hikmet otama hekimleri ve fizyoterapistlerin üstelik katıldığını dile getirdi.

KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu üstelik bakir tekniklerin Kütahya’dahi uygulanmasının tedavilere büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Share: