Korona döneminde genel ağ ve TV başında geçirilen süre arttı

Eksiksiz dünyayı etkileyen koronavirüs salgını zımnında milyonlarca adam evlerine kapanmış durumda. Bu boyut, beyinli telefon ve internet kullanımını da bunaltıcı şekilde artırdı. Almanya’nın Baden-Württemberg eyaleti Iletişim Araçları Dairesi’nin yaptığı araştırma sonuçlarına göre, gençler beyninde bir günde internette geçirilen süre ayrımsız önceki yıla bakarak 53 dakika artarak 4 saatin konusunda daha çok. Benzeri yıl geçmiş 205 dakika olan genel ağ tasarruf süresi, koronavirüs dönemi ile alay malay 258 dakikaya yükseldi. 8 Haziran-20 Orak Ayı tarihleri beyninde 1200 gencin katılımıyla yapılan araştırmaya göre gençler, günde 4 saat 18 dakikayı genel ağ başında geçiriyor. Gençlerin üçte biri cümbüş üzere internete girerken, internette en güdük süre, yüzdelik 11’lik payla bilgelik aramak için geçiriliyor. Taze erkekler dijital oyunlara günde averaj 2 saat 39 an ayırırken, kızlarda bu süre 1 saat 21 dakikaya kadar düşüyor.

Araştırmaya göre gençlerin göstergeç başında geçirdikleri müddet üstelik kalık durumda. 12-19 yaşları arasındaki çoluk çocuk, tahminen günde iki saatten teferruatlı aynı süreyi göstergeç izleyerek geçirdiğini paylaştı.
Çoluk Çocuk arasında sunu haddinden fazla kullanılan iletişim uzlaştırıcı ise WhatsApp oldu. Gençlerin yüzdelik 94’ü, bu uygulamayı haftada ansız haddinden fazla yol kullandığını belirtirken, öğrencilerin yüzdelik 87’si sınıflarıyla tıpkısı WhatsApp gruplarının olduğunu anlatım etti. Foto paylaşım platformu Instagram’ı haftada şapadanak fazla kullananların oranı birlikte yüzdelik 72 oldu. Çinli videoteyp paylaşım platformu TikTok’u kullananların sayısında ise yüzde 19’luk artış tayin edildi. Erkeklerin dörtte biri, kızların beşte ikisi düzenli namına Tiktok üzerinden bildirişim kurduğunu bildirdi.

Share: