Konya’da ayrımsız aileden 7 kişinin öldürülmesiyle ilgilendiren karara itiraz

Konya’da aynı aileden 7 kişinin öldürülmesine ilişik sunulan karara, beraat fail sanıkların cezalandırılması için itirazda bulunuldu.

Müşteki avukatlarının Konya Kesim Adliye Mahkemesine sundukları itiraz dilekçesinde, kararın istinaf incelemesinin yapılması, hükmün sanıkların lehine olan kısımları yönüyle bozulması talebinde bulundu.

Ailenin avukatlarından Abdurrahman Felaket, AA muhabirine, yerel mahkemenin verdiği kararı doğru bulmadıklarını, bütün sanıkların sunma kilolu şekilde cezalandırılmasını rica ettiklerini söyledi.

Felaket, haklarında beraat kararı verilen 10 sanığın söz konusu olayda “azmettirici” olduğunu savunarak şöyle konuştu:

“Kamu deliller birlikte değerlendirildiğinde maznun Mehmet Altun’un başka sanıkların azmettirmesi zımnında yanlışlık işlemeye değişmeyen verdiği ortadadır. Dosya kapsamında Altun, alınan beyanında eylemi bizzat gerçekleştirdiğini ve kimsenin kendisini azmettirmediğini tabir etmiştir. Gene gayrı sanıklar ise üzerlerine atılı suçları kabul etmemiş ve maznun azmettirmediklerini belirtmişlerdir. Ancak sanıkların bu beyanları asılsızdır. Banko itibar edilemez. Sanıklar fikir ve eylem birliği içerisinde akıntı ederek, Altun’u maktulleri öldürmeleri ve evi yakmaları hususunda, azmettirmişler ve sanığın eylemine iştirak etmişlerdir. Sanıkların eğin hadden cezalandırılmasını ve hükmen tutuklanmalarına karar verilmesini, sanıklar üzerine lehe hükümlerin uygulanmamasını kâm ederiz.”

Görüngü ve sav süreci

Merkez Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi’nde 30 Orak Ayı 2021’üstelik bire bir evde 7 kişinin ölü bulunduğu ihbarı üstüne adrese yönlendirilen afiyet ekipleri 7 kişinin de yaşamını yitirdiğini belirlemiş, kıya zanlısı Mehmet Altun 4 Ağustos’ta yakalanmıştı.

Konya 4. Güç Ukubet Mahkemesinde yargılanan 11 sanık için 17 Kasım’da görülen duruşmada karar verilmişti.

Mahkeme heyeti karar duruşmasında, sanık Mehmet Altun’a 7 kişiye yönelik “taammüden bile bile kanlı” suçundan 7 misil ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermişti.

Altun’a antrparantez “Yakarak mala zarar ita” suçundan 4 sene, “Kalifiye yerine konut dokunulmazlığını ihlal” suçundan 4 yıl, “Ateşin Silahlar ve Bıçaklar ile Ayrıksı Aletler Hakkındaki Kanun’a tehalüf” suçundan 2 sene hapishane cezası verilmiş, farklı 10 sanığın beraatine hükmedilmişti.

Share: