Komutan Soyer: “Kentsel Dönüşümün Önemi Elan üstelik Arttı. Bu Şehri Geleceğe Hazırlayacağız”

İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, İzmir’i depreme mukavemetli kent haline değirmek için çalıştıklarını belirterek “Zelzele felaketiyle yüzleştiğimiz bu günlerde kentsel dönüşümün önemi elan da arttı. Deprem acıları içimizdeyken bire bir yandan bile bu şehrin geleceğe hazırlanmasıyla ilişik çalışmaları sürdüreceğiz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Örnekköy Kentsel Transformasyon Alanı’nda beşinci kadem üzere başlatılan yıkım çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Soyer, yapım çalışmaları süren gayrı etaplara bile her an akıbet durumla ilişik bilgelik aldı.

“CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORLAR”

Başbuğ Soyer, incelemelerinin ardından yaptığı değerlendirmede, “Burada esas attığımız günü hatırlıyorum. O günden bugüne binaların bu büyüklüğünde yükselmiş olmasının çok değerli olduğunu söylemeliyim. Arkadaşlarımız canla başla çalışıyorlar. Ayrımsız yandan birlikte uzlaşması sağlanan, tapusu devrolunan yerlerin yıkımıyla ilişkin süreç devam ediyor. Bugün o sonuç küsurat bölgelerin katabolizma çalışması yapılıyor” dedi.

Kamhramanmaş’ta yaşanan yer sarsıntısı felaketi sonrasında kentsel dönüşümün öneminin daha dahi arttığını tamlayan Soyer, “Hızla çalışmalarımıza devam edeceğiz. Hem şehrin depreme henüz dirençli ağıl getirilmesi hem da insanların elan emniyetli, huzurlu, zinde binalarda yaşamaları konusunda şişman cansiparane çalışan arkadaşlarımın her birini ayrı ayrı kutluyorum. Sarsıntı felaketi ve acıları içimizdeyken ayrımsız yandan da bu şehrin geleceğe hazırlanmasıyla ilişkin çalışmaları sürdüreceğiz” diyerek konuştu.

3 BİN 520 BASAMAK VE 338 İŞ YERİ OLACAK

Yaklaşık 6 bin kişinin yaşadığı Örnekköy Kentsel Tahavvül Alanı’nda etaplar halinde bitmeme eden projeyle bütün 3 bin 520 hane ve 338 hareket yeri yapılacak. Projeyle, 4 bin 200 metrekaresi mecbur iki kıvrım yıpranmamış ilişki alanı, kestirmece 30 bin metrekare sarih ve kapalı park alanı, 3 bin 500 metrekaresi bağlı spor tesisi ve içtimai alanların yapımı dahi gerçekleştirilecek. 68 bin metrekare yeşil düzlük ve 20 bin metrekare toplumsal donatı alanı dahi şehre kazandırılacak.

İkinci, üçüncü ve dördüncü etapta bin 134 göz, 74 işyeri amacıyla imal çalışmaları sürüyor. Birinci etapta yapılan 130 ev ve 13 aksiyon yeri İzmir Büyükşehir Belediyesi marifetiyle hak sahiplerine doğrulama edildi. Tahminî 600 bölük ve aksiyon yerini kapsayan beşinci etabın kura çekimi 8 Haziran’de mamul, türe sahipleri kura ile belirlenmişti.