KÖLE, feza uçağını yeniden yörüngeye fırlattı

Orbital Test Aracı adına de aşina Boeing X-37 uçağı, gene kullanılabilir benzeri robot feza aracı olarak geliştirildi. Tıpkısı fırlatma aracıyla uzaya gönderilen tayyare, elan bilahare baştan Acun’ya kalın kafalı inebiliyor. KÖLE Defans Bakanlığı (Pentagon); uzay uçağı kendisine aşina X-37B Orbital Sınav Aracı’nı, muhtelif deneyler amacıyla uzaya ekipman tasrif etmek için Atlas 5 roketiyle Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden fırlattı.
FalconSat-8 adlı görgül tıpkısı peyk haiz uzay uçağı, Dünya yörüngesinde bilinmedik görevler ve bilimsel deneyler yürütecek. Uçakta, radyasyonun ayrımlı maddeler ile tohumların gelişimi üzerindeki etkisini inceleyecek ve sınırlı dalga enerjisiyle oluşturulan bati ışınlarını test edecek deneyim donanımları bulunuyor. ABD Hava Kuvvetleri ve daha sonra kurulan Feza Kuvvetleri, X-37B uçaklarıyla elan önceki 5 feza görevi gerçekleştirmişti. Bu kapsamda ilk tayyare April 2010’birlikte uzaya fırlatılmış ve mahrek görevini 224 günde tamamlamıştı. Mart 2011’de fırlatılan ikinci uçak yörüngede 468 zaman, Açıklık 2012’de fırlatılan üçüncü tayyare 674 çağ, Mayıs 2015’te fırlatılan dördüncü tayyare 718 periyot ve Eylül 2017’de fırlatılan beşinci tayyare 780 dönem kalmıştı.
X-37B, ABD’nin mahrek arası pervaz gerçekleştirebilen iki operasyonel uzay aracından biri. NASA eliyle 1999’dahi tasarlanan proje, 2004’te Pentagon’a ilişkin İleri Savunma Araştırı Projeleri Ajansı’na (DARPA) devredilmişti.