Kocasından öğrendiği mesleğin ustası oldu

Kocasından öğrendiği mesleğin ustası oldu

KASTAMONU Kastamonu’da kocasından, merak üstüne ahşap oymacılığını öğrenen avrat, 10 yıldır ahşaplara model veriyor.

Kastamonu’da dinç 43 yaşındaki Sıkıntı Öztürk, 10 sene ilk ahşap oymacılığı ile uğraşan eşinin mesleğine alın bağlam duymaya başladı. Uğraşı namına eşinden ahşap oymacılığını öğrenen Çile Öztürk, eşinin eve getirdiği ahşaplara oyma yöntemi ile dalan vermeye başladı. Gelişmemiş sürede gelişen halk becerisi ile eşine taş çıkartmaya başlayan Çile Öztürk, hobi namına başladığı ahşap oymacılığını patika edindi. Eşinin desteği ile Kastamonu el merkezinde mevcut Yakupağa Külliyesinde kişi hareket yerini açan Çile Öztürk, hem kişi dükkanında hem bile eşinin hisse senedi durumunda eline aldığı çekiç, bıçak ve iskarpela ile ahşaplara forma veriyor. Öztürk, işlediği ahşaplardan ürettiği sandık, oyuncak ve aksesuarları tarihi külliyedeki gelişim yerinde satıyor.

“Tamamen uğraşı yerine başladı”

Yaptığı işi çok sevdiğini belirten Sıkıntı Öztürk, “İlk başlarda eşimin işiydi. Eşim yaparken zül ettim, ‘ego bile fethetmek istiyorum’ dedim. El olduğunu söyledi. Denemem üzere parçalar getirdi, kırmadan ego onları evde yapmaya başladım. Sanayide eşimle bu arada yapıyordum. Ağız Ağıza hobi olarak başladı ama çokça güzel olduğu üzere bitmeme ettirdim. Sanayide ve dükkanımda bu sanatı yapıyorum. Dükkanı 5 sene önce açtım amma çoğunlukla sanayi sitesinde mevcut eşimin dükkanındayım” dedi.

“Hep, ‘bu eş işi. Haddinden Fazla bukağılık istiyor’ diyor”

Yaptığı işin ağırlık yanlarına değinen Öztürk, “Yaptığım gelişim tamamen ağırbaşlı, çıdam, sevgi istiyor. Dizge, ‘bu erkek işi. Haddinden Fazla kuvvet istiyor’ diyor. Amma gerçekte birlik ve çıdam işi” diyerek konuştu.

Share: