Kısmen donan Çıldır Gölü sezonun önceki ziyaretçilerini ağırladı

Kars ve Ardahan ortada bulunan Çıldır Gölü, son günlerde yaşanan itici havanın etkisiyle kısmen dondu ve bu sezonki geçmiş ziyaretçilerini ağırladı.

Kars’ta, hava sıcaklığı sıfırın altında 10 dereceye kadar düştü.

Etkili soğuklardan yağlık Kars-Ardahan sınırı arasında vadi kayran ve Şarki Rum Bölgesi’nde Van Gölü’nden sonradan ikinci balaban gölü olan Çıldır’ın yüzeyinin aynı bölümü dondu.

Kars’ın Arpaçay ilçesi Taşbaşı köyü mevkisinde gölün donmasıyla buz kalınlığı yaklaşık 10 santimetreye ulaştı. 123 kilometrekare alana cemaat gölün üzerindeki buza çıkanlar keyifli anlar yaşadı.

Sezonun önceki ziyaretçileri göl üstünde gezerek ışık çektirdi. Buz tabakası ve yoğunluğunun ehliyetli seviyeye ulaşmasıyla ziyaretçiler süvari kızak keyfini önümüzdeki günlerde yaşayabilecek.

Ziyaretçilerden Içtihat Arkan, bankiz kaplanan Çıldır Gölü’ne Kafkas Umum Oyunu oynayarak imdi.

Bursa’dan gelen Zehra Kırmacı, AA muhabirine, “Çıldır Gölü’nde buz namevcut diye çokça üzülmüştüm amma gölün donduğunu görünce haddinden fazla mutlu olduk. İlk sefer buz üzerine çıktım ve heyecanlıyım. Ülkemiz çok iyicene ve Kars’a ilk kez geliyorum. Buz üstüne çıkmak ayrı ayrımsız keyif verdi.” dedi.

Share: