Keyif Bakanı Eş: Zelzele bölgesinde müstevli hastalık riski kontrol altında

Keyif Bakanı Fahrettin Koca, sarsıntı bölgesi Hatay’bile basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 140 bin personelin sahada olduğunu belirten Herif, “13 bin 612 kişi tedavisinin peşi sıra taburcu oldu. 21 bin 859 yanık hastanelerde tedavi görüyor. 51 bin dertli başka illerdeki hastanelere nakledildi. 114 acil müdahale bölgesi ve 25 kumluk hastanesi kuruldu. Beyaban hastanelerimizden 12’si vacip tekmil şifahane teçhizatının bulunduğu birer şifahane özelliğindedir.” dedi.

“SUYUN SAĞLIKLI OLMASI ÖZELLIKLE MEVRUT ŞARTLARDANDIR”

Yer Sarsıntısı bölgelerindeki salgın hastalık riskine ilgilendiren birlikte mütekellim Bakan, “Bire Bir süreliğine çadırlarda yaşayacak depremzedelerimiz kadar Karı Sağlığı Merkezleri kurmaya başladık. Önceliğimiz, el sağlığını zılgıt edecek şartlara karşı uğraşmak, bulaşıcı hastalıkların önüne geçmektir. İnanıyorum ki hayat şartları dümdüz olmasa da aldığımız tedbirlerle depremzedelerimiz da hayata tutunacaktır. Yer Sarsıntısı kabil afetlerden sonradan müstevli hastalıkların fert ağır olabileceğini göstermektedir. Suyun mıhlı olması halk sağlığının başta mevrut şartlardandır.

DÖKÜNTÜLÜ HASTALIK, SARILIK VE BAĞIRSAK ENFEKSİYONU TESPİT EDİLDİ

Bakanlığımızca şebeke suyunun gittiği yerlerle alay malay bin 181 noktada klor ölçümü yapılmıştır. Afet bölgesinde umulur geçici hastalıklarla ilgilendiren riskler, erken ihtar sisteminin kurulmasıyla şu an kontrol altındadır. Sarılık, enflüanza gibi emraz günce olarak izleme edilmekte. 1483 kişide döküntülü hastalıklara, 61 bin 880 kişide enflüanza bire bir hastalıklara rastlanmış ve tedavilerine başlanmıştır. Bu zılgıt edici değildir, tedavilerine başlanmıştır.

“KESIM HALKI TİTİZLİK İÇİNDE OLMALI”

Şu zaman bakımından afiyet hastalıklara saha vermeyecek şekilde tedarik yapmış durumdayız. Dosdoğru akarsu temini, kuma kullanılan alanların hijyeni, ilaçlama çalışmaları başlatılmıştır. Şehrimiz Hatay’bile açık benzeri organizasyonu hayata geçirmiş durumdayız. 37 ülke ve ilçe belediyemiz 3 temel konuda Amasya Valimiz koordinasyonuyla fariza almıştır. Kolera ve tifo üzere hastalıklara rastlanmadı. Hele havaların ısınmasıyla mintika halkı titizlik içre, bizler saklık halinde olmalıyız. Bağırsak ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında gözlenen çoğalma olmakla birlikte şu an afet illerimizde okkalı bire bir ahali sağlığı tehlikesi bulunan değildir. Bizler arama ve istirdat çalışmalarına sonuna çatışma devam edeceğiz. Akıbet çalışmalarını yaptığımız 98 binanın enkazından umarım size yıpranmamış mebzul duyum verebiliriz.

“TETANOZA KARŞI AŞILAR YAPILIYOR”

Kazıklı Humma hastalığına karşı mukteza aşı yapılmaktadır. Yüreklerdeki yıkımı hatırlamak kabil değil, bu şehirlerin insanı tıpkı titreme yaşıyor. Bu şehirlerde âdem ruhu hasar gördü. Bu kötü günlerde yaşanan sevinçlerden dahi konuşmak isterim. Afet bölgesinde 6 bin 447 süt kuzusu dünyaya geldi. Onlara anlı şanlı, tafsilatlı ömürler diliyorum. Gerekli esenlik hizmeti aksatılmaksızın verilmektedir.”