Kapadokya Havalimanı’ndan havalanan 17 askeri helikopter zelzele bölgesine cereyan etti

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin arkası sıra düzenlenen çalışmalara bindi isnat etmek için tahsis edilen 17 askeri helikopter, Kapadokya Havalimanı’ndan havalandı.

Hareket bölgesindeki boşaltma ve sevkiyat çalışmalarına destek verecek olan 17 helikopter, mevki genelinden ayrımlı birliklerden kalkış yaparak Nevşehir’deki Kapadokya Havalimanı’na geldi.

Kapadokya Havalimanı’nda oluşturulan geçici eş güdüm merkezince farklı illerde görevlendirilen personel ve helikopterler, zelzele bölgesine akım etti.

Öte yandan, Nevşehir Valiliğince çalışmalara bindi vermesi üzere inşaat aletlerini kullanabilen gönüllülerin bölgeye sek edilebileceği duyuruldu.

Valiliğe başvuran, yanlarına umum aletleri ve elektrik üreteci düzlük kısaca 300 fahri, İl Özel İdaresince tahsis edilen minibüs ve otobüslerle Kahramanmaraş ve Hatay’a atıf edildi.

“Evimdeki hiltiyi alıp geldim, demin birlikte yola çıkıyoruz”

Gönüllülerden Beytullah Topaktaş gazetecilere, tekmil halkın yaşanan afetin arkası sıra biricik canevi olduğunu belirterek, “Sistem elinden ne geliyorsa onu yapmakla yükümlü diye niteleyerek düşünüyorum. Ego üstelik evimdeki ‘hilti’yi (matkap) alıp geldim, şimdi de yola çıkıyoruz.” dedi.

İl Hususi İdaresi Umumi Sekreteri Kamil Arınmış bile sabahleyin saatlerindeki duyurunun peşi sıra türlü malzemelerle içtima alanına mevrut yaklaşık 300 kişinin farklı illere gönderildiğini söyledi.