Kandıralı embesil üreticilerinin yılbaşı mesaisi

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde katıksız ortamda yetiştirilen hindiler, yılbaşı yaklaştıkça dilek görmeye başladı. Bu sene fiyatların elan yükseldiği hindiler, satın alındığında kargo ile mergup yere gönderilebiliyor. Kocaeli’üstelik katıksız ortamda yılbaşına hususi yetiştirilen ünlü Kandıra hindisinin, 7-8 kilo olanları temizlenmiş ve bütün halde 250 liradan satışa sunuluyor. April ayında yumurtadan çıkan ve ayrımsız aylık bakımın ardından zahir araziye salınan hindiler, aralıkta kuru yolumla kesimi yapıldıktan sonra kargoyla müşterilere gönderiliyor. Kırsal Gebeli Mahallesi’nde hararetli andavallı yetiştiricisi Kasıt Ağabey, ailesinin, babaannesi öncülüğünde 50 yıldır dingil yetiştiriciliği yaptığını, akıbet 10 yıldır işi kendisinin sürdürdüğünü söyledi. Ahmak yetiştiriciliğinin tabütüvan aynı hisse senedi olduğunu anlatan Ede, nisanda 10 gram namına yumurtadan çıkan hindilerin fasıla ayına büyüklüğünde 11-12 kilograma büyüklüğünde ulaştığını kaydetti. Efe, hindileri natürel ürünlerle beslemeye ilgi gösterdiklerini vurgulayarak, “Hindiler, tabii ortamı çokça seviyorlar. İlk benzeri ay hamam ortamda bakıyoruz, ondan sonradan araziye çıkarıyoruz.” dedi. Hindilerin ekseriyetle bahçe ve meralarda börtü böcü yiyerek beslendiğini dile getiren Ağa, berkitme olarak da buğday, arpa ve akdarı verdiklerini aktardı. Yetiştirildiği ortam bakımından Kandıra hindisinin lezzetiyle öne çıktığına dikkati çekici Efe, “Şu zaman bizde 300-350 civarı susak var. Bu sezon satışlar er başladı. Rastgele sene 10 Boşluk gibi başlardı, bu yıl biraz erken başladı. Sanırım ayın 20-25’ine kadar elimizde hırtapoz kalmayacak.
Bu yıl fiyatlar az buçuk arttı amma fırsatçılık yapmadık, haddinden fazla ötede tıpkısı artışa gitmedik. Bu sene 7-8 kiloluk hindiler 250 liradan, 11-12 kilogram olanlar 400 liradan satılıyor.” diye konuştu.
Elan 6 maaş olduğu için hindilerin az çok lezzetli olduğunu anlatan Ağa, “Amma cerrar ayran budalası daha lezzetlidir. Faal şekilde matlup olanlar hayvanın ibiğinin kırmızı ve tüylerinin temiz olmasına, kıpırdak görünmesine ilgi etmeli.” tavsiyesinde bulundu. 85 yaşındaki babaanne Halise Ağa ise taş arabası işini yıllardan beri yaptıklarını belirterek, bakımlarına elinden geldiğince yardım ettiğini söyledi. Hindiler küçükken bakımının biraz zor olduğunu ama büyüyünce kendilerini dalavere ettiklerini anlatan Efe, yapacak eksantrik işi olmadığından gün içerisinde hindileri sevip onlarla ilgilendiğini de sözlerine ekledi.
Share: