Kahramanmaraş’taki hareket İç Anadolu’dahi da hissedildi

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana mevrut 7,4 büyüklüğündeki yer sarsıntısı Kayseri, Sivas, Nevşehir ve Niğde’dahi üstelik hissedildi.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, kentte şu ana büyüklüğünde servet ve fert kaybı ihbarı gelmediğini bildirdi.

Çiçek, içtimai medya hesabından yaptığı açıklamada, “İlimizde de mahsus depremde şu anne kadar herhangi para ve fert kaybı ihbarı gelmemiştir. Bütün ekiplerimiz alanda, tarama çalışmaları bitmeme etmektedir. Vatandaşlarımızdan ürkü yapmamaları ve araçlarla dışarı çıkarak trafik oluşturmamalarını temenni ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, esbak olsun dileklerini ileterek, “Kamu imkanlarımızla teyakkuzdayız. Dakika bakımından duygusal ve mülk kaybına ilişkin suratsız bir bilgi yok. Rabbim hepimizi korusun.” değerlendirmesinde bulundu.

Sivas

Sivas’ta hissedilen hareket nedeniyle ayrımsız binanın giriş katında duvarlarda mabeyin oluştu.

Pulur Mahallesi’nde 12 bükülmüş binanın methal katında meydana gelen çatlaklar nedeniyle apartman, polis güçleri ekiplerince boşaltma edildi. Apartman sakinleri sokakta ve araçlarında beklemeye başladı.

Bu arada ülke genelinde birlikte depremi hisseden haddinden fazla sayıda vatandaş evlerini tecezzi ederek cadde ve sokaklarda araçlarında bekledi.

Sivas Valisi Yılmaz Balkır ve Şehremini Hilmi Bilimci birlikte AFAD İl Müdürlüğüne her an kriz masası oluşturdu. Parıltı, AFAD İl Müdürü Nazif Ekinci’den hikmet aldı.

Gürün’ün Suçatı köyünde yersiz bağımsız milletvekili aynı lüp yıkıldığını söyleyen Parıltı, ülke genelinde ağırbaşlı benzeri sıkıntının olmadığını belirtti.

Bu arada AFAD Sivas İl Müdürlüğünden 75 yabanlık kurtarma ekibi Kahramanmaraş’a cereyan etti.

Nevşehir

Nevşehir’birlikte depremi hisseden kâh vatandaşlar sokağa çıktı. Kar yağışının sürdüğü kentte vatandaşlar araçlarının ortamında ve çevrede bekledi.

Nevşehir AFAD ekipleri, bölgedeki çalışmalara katılmak için hazırlıklarını sürdürüyor.

Niğde

Niğde’dahi depremi hisseden vatandaşlar, evlerinden hariç artık. Düşünce etken olduğu kentte vatandaşlar araçlarıyla emin yerlere gitmeye çalıştı.

Valilikten, “Şu ana kadar kurumlarımıza zeki eden tıpkısı olumsuzluk bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın duyarlı olması ve resmi kurumlar eliyle yapılacak açıklamaları dikkate alması önemle rica olunur.” açıklaması yapıldı.

Kırıkkale, Kırşehir ve Yozgat’tan da AFAD ekipleri zelzele bölgesine hareket etti.