Kadınlar kilolu birliği yapıp familya ekonomisine ulama sağlıyor

Kadınlar güç birliği yapıp eş ekonomisine ulama sağlıyor

Adana’da hem rençperlik yaparak, hem üstelik işleme ürünleri üreten kadınlar kooperatif kurup benzeri çatı altında güçlerini birleştirdi

Kadınlar, “Üreten Kadınlar Pazarıyla” komutan yapıp eş ekonomisine makro katkıda bulunuyor

ADANA – Adana’birlikte hem rençperlik yaparak, hem de işleme ürünleri üreten kadınlar kooperatif kurup ayrımsız yapı altında birleşerek güçlenirken açtıkları “Üreten Kadınlar Pazarıyla” birlikte bey yapıp karı ekonomisine katkıda bulunuyor.

Karı ekonomisine katkıda mevcut olmak ve sunmak talip 150 kadının bir araya gelmesiyle Çukurova Başak Kadın Kooperatifi kuruldu. Bu 50 kadından bazı işleme, kimi aşındırmak, bazı ise çiftçilik yaparak iz elde etmeye başladı. Kadınlar ortaya koydukları bu ürünleri satarak aylık tınlamalı dirimlik elde etti. Güzelyalı Mahalle Muhtarı Köktürk Güngör’de üreten kadınlara korumak amacıyla hafta sonları Güzelyalı Mahallesi taraf pazarında kadınların “Üreten Kadınlar Pazarı” açmasına koruyucu oldu. Kadınlar pazara gelerek burada ürünlerini sergileyip koca yapıyor.

Muhtar Güngör, kadınların halk emeği göz nuru ürünlerinin sergilendiği tıpkı veriş kurduklarını belirterek, “Ekonomiye ulama sağlayan kadınlara değme zaman destek oluyoruz. Burada de kadınlar bin benzeri emekle kitap elde etmişler biz birlikte onların pazarlanmasını seçmek üzere katkı veriyoruz. Kadınların üretip eve ekonomisine yardım sunması hep üzere çok kocaman. Kadınlara bu anlamda gelişigüzel ahit destek olacağız” dedi.

Kooperatif Başkanı Emel Gültekin ise semt pazarında kısaca 60 kadının olduğunu kooperatife ise 150 kadının organ olduğunu benzeri haddinden fazla kadının bu sayede evine ekmek götürdüğünü hepsinin farklı hikayelerinin olduğunu belirterek, “Kadınlarımız hem üretiyor hem da dünyalık kazanıyor” diye niteleyerek konuştu.

Share: