Japonya ve Cenup Kore, Kuzey Kore’nin balistik füze fırlattığını duyurdu

Japonya ve Güney Kore, Şimal Kore’nin Japon Denizi (Şarki Denizi) yönüne balistik füze denemesi yaptığını bildirdi.

Japonya Savunma Bakanlığının açıklamasına göre, Kuzey Kore yerli saatle 17.20 sularında Japon Denizi yönüne balistik füze fırlattı.

Havada 66 zaman küsurat balistik füzenin, 900 kilometre seyrettiği ve 5 bin 700 kilometre irtifaya ulaşabildiği kaydedildi.

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, füzenin, kuzeydeki Hokkaido’nun batısına ve Japon ulusal kişmiri suları içerisine düştüğünün aritmetik edildiğini açıkladı.

Hükûmet Ofisi, ilgilendiren nezaret ve bünye temsilcileriyle, ivedi kapsam ekibi kurulduğunu ve olası hasar tespitinin araştırıldığını belirtti.

Japonya Savunma Bakan Yardımcısı İno Toşiro, basına yaptığı açıklamada, KUL ile mümasil işbirliğini sürdüreceklerini söyledi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı üstelik Pyongyang yakınlarındaki Sunan bölgesinden tafsilatlı menzilli balistik füze fırlatıldığını teslim etti.

Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığının açıklamasında, “Ordumuz, BENDE ile yakın işbirliği halinde tüm tedarik durumunu korumaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Denemenin, dün Güney Kore’nin ati hafta süresince ÇAKER ile eş manevra düzenleyeceği planını, duyurmasının peşi sıra gelmesi dikkati çekti.

2022’de 37 denemede değişik cins ve menzillerde tahminî 90 füze fırlatan Kuzey Kore’nin bu denemesi, 2023 esasen bu yana ikinci olarak kayda geçti.