Isparta’da ayrımsız otele yerleştirilen depremzedeler yaşadıklarını anlattı

“Asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin peşi sıra Isparta’ya getirilenlerin bir bölümü şehir merkezindeki tıpkısı otele yerleştirildi.

Bugün Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş’tan gelen 42 kişilik kafiledeki depremzedelerin ihtiyaçları AFAD tarafından karşılanıyor. Depremzedelerin yaşadıkları travmayı atlatabilmeleri amacıyla yerleştirildikleri otelin yönetimi ve yardım kampanyalarına katılan kâh gönüllü vatandaşlar üstelik seferber oluyor.

Asrın felaketini Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde ateş parçası Faruk Küpelikılınç, AA muhabirine, 7 yabanlık ailesi ile alay malay Isparta’ya geldiğini söyledi.

Uykudan çığlık hareket ile uyandıklarını aktaran Küpelikılınç, dakikasında çocuklarının yanına koştuğunu, evden çıkmayı başardıklarını aktardı.

Küpelikılınç, “Apar topar evden kaçtık. 2 dönüş süresince arabada 7 hayat kalarak yaşam mücadelesi verdik. Dört zar arasına girmeye çekindik. Sürekli binalar sallanıyordu. 2 gün sonra yollar açılınca yola çıkmayı düşündük. Cenabıhak devletimizden razı olsun. Benim yegâne istediğim çocuklarımın eğitimi eksik kalmasın. Okullarına devam etsinler.” dedi.

Hatay’dan ailesiyle gelen cet Sunay Narenç bile evlerinin oturulamayacak halde olduğunu kaydetti.

Ispartalıların kendilerini kucakladığını dile getiren Narenç, “Tanrı devletimizden razı olsun. Otel yönetimine teşekkürname ediyoruz. Zat evimizdeymişiz kabil ağırlıyorlar. Buradaki otelde yattığımız tam üstelik neymiş duvarlar sallanıyor üzere oluyor. Yüz yılın felaketi, Tanrı bütün herkese müzaheret etsin. Hep akrabalarımızı depremde kaybettik, bibi kendimize gelemedik.” ifadelerini kullandı.

Anne Beyza Narenç ise “İnşallah bütün cümle kurtulur. Bizler hep akrabamızı kaybettik onları toprağa verdikten sonradan dahi Isparta’ya geldik. O ajanda devam etmek çok acı, Allah ayrımsız henüz yaşatmasın. Depremin arkası sıra çadırlarda kalıyorduk. Demin otellerde kalıyoruz. Cenabıhak devletimizden razı olsun.” diyerek konuştu.

Çok korktuğunu tabir fail 10 yaşındaki Zehra Narenç üstelik depremde bir nice arkadaşını kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını dile getirdi.

“Bilcümle odalarımızı depremzedelere açarız”

Otelin müdürü Bünyamin Muazzez, depremzedelerin birlikte olmaya bitmeme edeceklerini bildirdi.

AFAD’ın koordinasyonu ile 45 şahsiyet depremzede kafileyi otellerine yerleştirdiklerini tamlayan Muazzez, “Depremden etkilenen hep vatandaşlarımıza kapılarımız vazıh. Burada 3 kat kemirmek ihtiyacını karşılıyoruz. Bilcümle çalışmalarımızı AFAD ile koordineli şekilde yürütüyoruz. Otelimizin 62 odasını da depremzedeler amacıyla açmaya hazırız.” şeklinde konuştu.