İsmail Çipo, Türk defans sanayisinin 2022 hedeflerini anlattı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, HAVELSAN’dahi yapılan ‘2021 Istimara ve 2022 Hedefler Toplantısı’nda kameraların karşısına geçti. Açıklamalarda mevcut İsmail Çıpa, Türkiye’nin serencam yıllarda yeryüzü büyük sıçramalardan birini birlikte defans sanayisinde yaptığına ilgi çekti. Hele Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakanlığı döneminde Mayıs 2004’te yapılan Defans Sanayii İcra Komitesi’nde alınan kararlarla defans sanayisinde ithalat adına domestik ve milli projeler dönemi başladığı vurgulandı. Çipo, evcil ve milli savunma sanayisindeki yalman vakfe ve kararlılığın, ambargolara alın de projeleri hızlandırdığına işaret ederek, SSB’nin, harekat sahasında ortaya çıkan ihtiyaçları bloke etmek için yürüttüğü projelerde benzeri yandan teknolojik ilerlemeleri yakından strateji ederek, değişik taraftan talih sanayisinin geliştirilmesi yönünde faaliyetlerini sürdürdüğünü anlattı. İsmail Çipo, Türk defans sanayisinin 2022 hedeflerini anlattı
Sektörün 1600’den çok firma ve 80 bin yabanlık çalışanıyla büyüklük ekonomisine arz faziletli katkıyı veren sektörlerden biri haline geldiğine işaret fail Demir, “Bu kapsamda ölçülü 750’yi çok sayıda proje ve bu proje faaliyetleri sonucunda gelinen noktada, kesim cirosu yıllık 10 bilyon doların, ihracat dahi almanak 3,2 bilyon doların üstüne çıktı.Demir, defans sanayisi ürünlerinin ihraç edildiği ülke sayısının 170’i, İHA ve SİHA’lar, kara araçları, bahir platformları başta başlamak üzere ihraç edilen yapıt çeşidinin 230’u bulduğunu söyledi. Geçen yıl belirlenen hedeflere şişman oranda ulaşıldığının altını çizen Çıpa, 2021’da paylaşılan 40 hedefin yüzdelik 80’ini gerçekleştirdiklerini aktardı. Çipo; karada, havada, denizde, siber alanda düzenlilik güçlerinin ihtiyaçlarını domestik ve milli olarak eğlemek üzere eskimemiş teslimatlar gerçekleştirdiklerini ve yıpranmamış projelere başladıklarını belirterek, “İnsansız çekicilik araçlarında bundan sonra dünyanın bildirme ongun ürünlerini üretir ve kullanır ağıl geldik. Akıncı TİHA ve AKDOĞAN SİHA’nın geçmiş teslimatlarını asayiş güçlerimize yaptık. ANADOLU gemimizde kullanacağımız Bayraktar TB3 SİHA projesi başlatıldı. Milli Muharip Uçak projemizde kıvılcım üretimlerine başladık, akıbet teknolojiyle donattığımız Mühendislik Merkezimizi, projede çalışacak 2300 mühendisimizin hizmetine aldık.Türkiye’nin gök programına bildirme şişman katkıyı defans sanayisi sektörünün verdiğine dikkati çeken Demir, sabık sene GÖKTÜRK-1 uydusunun yenilemesine dair projeyi başlattıklarını ve bu konuda uzaya erişecek roket teknolojileriyle ilgilendiren çalışmaların devam ettiğini vurguladı. Çipo, gelgel defans sistemleri Hisar A+ ve Hisar O+ sistemlerinin cemi unsurlarıyla TSK’ye teslim edildiğine işaret ederek, Sungur portatif hava defans sistemlerinin teslimatlarının başladığını söyledi. Demir, detaylı menzilli çekicilik savunma sistemi SİPER’in sınav atışlarının başarıyla gerçekleştirildiğini söyledi. AKKUŞ deniz füzesi ve AKYA terbiye torpidosunun ilk defa doğrulama edildiğinin altını çizen Çıpa, şöyle devametti: “Makineli PMT 7.62’nin önceki teslimatlarını gerçekleştirdik. Lojistik bindi, imtihan ve terbiye gemimiz FERASET hizmete girdi. İlk İ Sınıfı Fırkateynimiz TCG İstanbul gemisini denize indirdik. Hele insansız sistemlere ayrı tıpkı ayraç açtık.Elektronik harpte yıpranmamış sistemleri devreye aldık. SANCAK, VURAL, ILGAR kabilinden muhtelif özellikte elektronik atak sistemleri artık TSK’nın kullanımında. Motor projelerimizde de nazik safhaları başarıyla geçtik. 1000 beygir gücündeki evvel motor ve ilk muhalif tahrikli transmisyonumuz UTKU’nun çalıştırması kalburüstü şekilde gerçekleşti. 1500 atlama beygiri gücündeki geçmiş motorumuz BATU’nun ateşlemesi kalburüstü şekilde gerçekleşti. Bakir Turbojet motoru ARAT Projemizi başlattık. Defans sanayisinde tıpkısı envestisman fonu kurduk. Bu envestisman fonu birlikte faaliyetlerine başlıyor olacak.”
Çıpa, 2022 yılının da bir zaman başlayan projelerin tamamlandığı ayrımsız yıl olmasının beraberinde, yıpranmamış sistemlerin asayiş güçlerine doğrulama edildiği, ihtiyaçlara bakarak kullanılmamış projelerin başlayacağı tıpkısı sene olacağını belirterek, “Özgün helikopterimiz GÖKBEY’in evvel teslimatlarını Güllabi Genel Komutanlığına gerçekleştireceğiz.Mini İHA-D sistemleri ve mühimmat bırakan mini İHA BOYGA’lar ilk defa kullanıma girecek. Gelişmemiş pistli gemilere iniş kalkış yapabilecek Bayraktar TB3 SİHA önceki uçuşunu yapacak. Serencam A400M uçağının teslimatı yapılarak 10 uçaklık A400M filomuz tamamlanacak.” dedi. Hava – Albeni Füzesi (Göktuğ) Projesi kapsamında BOZDOĞAN düşünce içi füzeler ve GÖKDOĞAN düşün ötesi füzelerin evvel teslimatlarını yapacaklarını tamlayan Demir, şöyle devam etti: “Gökdeniz Yakın Albeni Defans Sistemi ilk defa İSTANBUL fırkateynine entegre edilecek. SUNGUR Seyyar Gelgel Savunma Füzelerinin geçmiş teslimatlarını gerçekleştireceğiz. KARAOK füzemiz ilk kez envantere girecek. LEOPAR 6×6 Mayına Alın Korumalı Araçların ve Zırhlı Iki Yaşamlılar Hamle Aracı ZAHA’nın önce teslimatını yapacağız. Modernize edilmiş ve insansız silah kulesi bütünleşmiş edilmiş geçmiş Zırhlı Muharebe Aracı-ZMA’yı tasdik edeceğiz. M60T tanklarındaki atış taharri sistemlerinin domestik ve milli Volkan-M sistemiyle yenilenmesine başlayacağız. Çeşitli sınıflarda ayrışık makule ve özelliklerde kullanılmamış insansız esmer araçlarının geliştirme ve teslimatlarını yapacağız. Türk Tipi Hamle Botu Projesi (TTHB) kapsamında ilk örnek geminin inşasına yönelik süreci başlatacağız.Yeni Tip Denizaltı Projesinde 2. denizaltıyı havuza çekeceğiz. Kullanılmamış insansız bahir araçları projeleri başlatacağız. SAF ve ATMACA füzelerinde kullanılacak KTJ3200 Turbojet motorunu çıktı doğrulama edeceğiz. Turboşaft motorların testlerinin yapılacağı test altyapısı hizmete girecek.”
Çipo, elektronik savaş ve radarda haddinden fazla fazla yıpranmamış sistemin devreye gireceği tıpkısı sene olmasını beklediklerinin altını çizerek, “Erken İhbar Radar Sistemi, Vahim İrtifa Sevkitabii Sistemi, Taşınabilir Elektronik Atak Sistemleri kadar sistemler güvenlik güçlerimizin kullanımına sunulacak. Ayrıca İnsansız Albeni Araçlarında Kullanılacak Elektronik Savaş Sistemlerinin Geliştirilmesi (İHASOJ) Projesi’ni başlatacağız. İnsansız albeni araçlarımıza değişik kabiliyetler kazandıracak projeler da devreye girecek. Danışma ve hikmet teknolojileri, siber güvenlik, türlü alanlarda AR-GE projelerimizi başlatacağız.Bu sene 8 uluslararası savunma sanayisi fuarına milli katılımın gerçekleştirileceğini tamlayan Demir, Anadolu’nun defans sanayisi potansiyelini durumunda dercetmek ve yıpranmamış yatırım alanları bina etmek amacıyla toprak buluşmaları yapmaya devam edeceklerini bildirdi. Demir, TEKNOFEST, ROBOİK ve siber düzenlilik yarışmalarıyla gençlere ve bakir girişimcilere desteklerinin devam edeceğini belirtti. Konuşmaların peşi sıra HAVELSAN ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ortada, Karaca Kuvvetleri Benzetim Sistemleri (KARASİM) sözleşmesi imzalandı. Proje 15 simülatör sistemi paketini kapsıyor. Mavera yandan Çıpa, HAVELSAN’ın Airbus A320neo simülatörünü bile sınav etti. .