İranlı taharri istirdat ekibinin lideri: “Depremzedeler bize tıpkı ihtiyacınız var mı diyerek soruyordu”

HAYDAR ŞAHİN -“Asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Gaziantep’in İslahiye ilçesine gelerek arama kurtarma faaliyetlerine katılan Maşrık Azerbaycan Evgin Arkalama Kurumu Komutan Yardımcısı Sarrafiye Mualla Ağaseyidi bölgede gördüğü dayanışma ve çabuk organizasyonun kendisini çok etkilediğini söyledi.

İran’ın Tebriz şehrinden 45 şahsiyet müstacel engelleme ekibiyle Türkiye’ye mevrut geçmiş ekipte yer düzlük Ağaseyidi zelzele bölgesinde yaptıkları icraat ve Türkiye’birlikte gördüğü duruma ait AA muhabirine açıklamada bulundu.

Ağaseyidi, Türkiye’üstelik depremin meydana geldiği tam İran’ın Hoy kentindeki yer sarsıntısı nedeniyle bölgede çalıştıklarını belirterek, “Fakat Türkiye’dahi yaşanan hareket haddinden fazla büyüktü ve yadımlama üstelik çok fazlaydı. Yardım ve taharri istirdat çalışmalarına karışmak amacıyla görevlendirildik. Hoy’dan gelip öncelikle Gaziantep’e, ardından İslahiye ilçesine geçtik.” dedi.

Beraberlerinde getirdikleri ekipmanlar ve arama kurtarma köpekleriyle çalıştıklarını nâkil Ağaseyidi, “Bizimle alay malay sağlık ekipleri de vardı, orada bir sahra hastanesi kuruldu.

Biz ise kontrol istirdat ekipleri namına depresyon bölgesinde çalışmalara katıldık.” diye niteleyerek konuştu.

“Yardıma ihtiyacı olan depremzedeler bize aç mısınız bir ihtiyacınız var mı diyerek soruyordu”

Ağaseyidi, Türk halkının onca karışıklığın zarfında ağırlık çıkarmadığını ekiplerin şen çalışması amacıyla havari olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Tanıdıkları pinpon altında olmasına karşın ekiplerin işlerine karışmıyor kenarda bekliyorlardı. İlk zamanlar genişlik çokça zordu, kontrolün sağlanması zordu ama birbirlerine eş çıkıyor, yardımcı oluyordular.”

Türk halkı beyninde şişman bire bir el birliği ve teavün kültürü gördüklerini belirten Ağaseyidi, “Yardıma ihtiyacı olan depremzedeler bize açgözlü mısınız ayrımsız ihtiyacınız var mı diye niteleyerek soruyordu. Bu, o milletin büyüklüğünü gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Bölgedeki dayanışmanın kendisini etkilediğini tabir eden Ağaseyidi, “Sarsıntı bölgesinde halkın musibet ve belalara karşı dayanabilen olduğunu gördük. Birbirlerine arkalama ediyorlardı. El aynı zamanda kontrol kurtarma ekiplerine fahri adına arkalama ediyor ve çalışmalara katılıyordu.” dedi.

“Ana ile çocuğunun konuşması beni etkiledi”

Hareket bölgesinde gördüğü ayrımsız olaydan çok etkilendiğini dile getiren Ağaseyidi, olayı şu sözlerle anlattı:

“Bir ana ile çocuğu değişik noktalardan müzaheret malzemesi almışlardı.

Böylesi pres günlerde insanların birbirini düşünmesi ve yardımlaşması açısından bu mehabetli bir örnekti.”

“Aceleci aynı şekilde organize olmuşlardı”

Ağaseyidi, AFAD, Kızılay ve AKUT’un yoz nazik benzeri azimle çalıştığını ve kendi ekiplerinin dahi onlara bindi olduğunu aktararak çalışmaların çokça yerinde olduğunu söyledi.

Kilometrelerce alanı gezdiklerini, yıkımın çokça nazik olduğunu anlatan Ağaseyidi, “Olayın yaşandığı geçmiş anlarda arama istirdat ekiplerinin teçhizatlarının ve kepçelerin yer sarsıntısı bölgelerine gönderilmesi ve organizasyonun sağlanması çok pres olmasına rağmen hızlı benzeri şekilde tamlık ekipmanlar sahaya getirilmişti ve enkazda çalışmalar başlatılmıştı.” değerlendirmesinde bulundu.

Ağaseyidi, bu büyüklüğünde aceleci şekilde çetin makinelerin yer sarsıntısı bölgelerine getirilerek kontrol istirdat çalışmalarının başlatılmasını beklemediğini söyleyerek nerede tıpkısı ekipmana ihtiyaç olsa aceleci bire bir şekilde kendilerine ulaştırıldığını belirtti.

“AFAD, Kızılay ve IVEĞEN ile 5 kişiyi kurtardık”

İslahiye’bile benzeri hafta süresince çalışmalara katıldıklarını, Türk kurumları ile koordineli çalıştıklarını kaydeden Ağaseyidi, “AFAD, Kızılay ve IVEĞEN ekipleri ile yaptığımız çalışmalarda 5 kişiyi enkazdan etkin çıkarttık.” dedi.

Ağaseyidi, kendilerinden sonradan bambaşka ayrımsız ekibin üstelik İran’dan Adıyaman’a geldiği ve orada çalışmalara katıldığı bilgisini paylaşarak, “Hem taharri kurtarma hem tıbbi yardımlar yapıldı.

Biz de gelişigüzel ahit Türkiye’ye yardıma hazırız. Imge ediyoruz ki bu yara eyyam tıpkısı zaman geçmiş akıbet bulur ve yerini güzelce günlere bırakır.”

18 saat zarfında 45 kişilik kontrol istirdat ekibi gönderildi

Şarki Azerbaycan Kızılayı Genel Müdürü Hamid Yıldız Falcısı da Türkiye’bile yaşanan bu incitici hadisenin evvel anından itibaren gelgel kendisine mukteza iletişimin sağlanmasından bilahare bölgeye müzaheret ekipleri gönderdiklerini belirtti.

Yıldız Falcısı, 18 saat süresince 45 nefis arama kurtarma ekibi gönderildiğini kaydederek “İlk saatlerde zelzele bölgesinde canlı arama istirdat çalışmaları yaptık. İslahiye’üstelik mevcut afiyet çalışanlarımız depremzedeler için kurulan ivedili müdahale çadırlarında yaralılara evvel tedavileri yaptılar.” diye konuştu.

Olayın büyüklüğü ve önemi nedeniyle İran Kızılayının evvel andan itibaren bölgede vadi aldığını aktaran Yıldız Falcısı, 200’ü çok kişinin saha aldığı 60’a andıran ekibin İran Kızılayı marifetiyle yer sarsıntısı bölgesine gönderildiği bilgisini paylaştı.

Müneccim, bu ekiplerle birçok arkalama malzemesi gönderildiğini ve gönderilmeye bitmeme edeceğini sözlerine ekledi.

.