iOS zalimce mahremiyet kuralları Android işletim sistemine dahi ati

Apple, daha ilk üstelik duyurduğu yeni aktiflik izleme kurallarını hayata geçirmeye başladı.

Bakir kavait çerçevesince Apple’ın uygulama mağazası App Store ’dahi vadi kayran bir uygulama, iOS kullanıcılarının genel ağ ortamındaki izlerini takip edemeyecek. Kullanıcı verilerini izleme ederek hedeflenmiş reklam gösteren icraat, yıpranmamış iOS kuralları gereği artık kullanıcılardan cevaz ahzetmek zorunda. iOS kullanıcılarına ihbarname göndererek strateji izni istemeye başlayan ve bu durumdan oldukça tasalı olan Facebook, Apple aracılığıyla iOS işletim sistemine getirilen gizlilik güncellemesi ile Facebook ’un reklam hedeflemesinin birinci çeyreğin böylecene menfi etkilemesini beklediklerini açıklamıştı.
Google bile Android üzere eş ayrımsız tadımlık üstünde çalışıyor. Ancak mevrut geçmiş bilgiler Android için ati özelliğin, iOS ekosistemindeki kadar kalpsiz olmayacağını bel ediyor. Şirkete mümasil kaynaklara dayandırılan haberlere bakarak, Google ’ın burada reklam tarafına zarar gidermek namına elan asıl düzey bire bir enfrastrüktür kurduğu aktarılıyor. Elhasıl Facebook kadar icraat, iOS’a bakarak Android işletim sisteminde az buçuk daha abat cereyan edebilecek. Eskimemiş mahremiyet önlemlerinin dahi ortamında yer aldığı iOS 14.5 sürümü, önümüzdeki aylarda desteklenen iPhone modelleri üzere kullanıma sunulacak. Android tarafında ise şimdilik bire bir evolüsyon yok.
Konuyla ilgili adına konuşan Markka Zuckerberg, “Apple, güncellemeyi kullanıcılarının yararına yaptığını söyleyebilir, ancak bu hareketleri banko rekabetçi çıkarları ile örtüşüyor. Öngörülebilir gelecekte Facebook ve eş diğer firmalar bu güncellemeden etkilenecek.” ifadelerini kullanmıştı.

Share: