iOS 15.2 ile iPhone’lara gelecek yenilikler muhtemelen oldu

Apple’ın; desteklenen iPhone modellerine sunduğu iOS 15 güncellemesi, geçtiğimiz aylarda yayınlanmıştı. KÖLE’li ortaklık, henüz bilahare birçok ilişik güncelleme sunarak kâh hataları gidermişti. ABD’li müşareket, şimdi da sıradaki şişman güncelleme olan iOS 15.2 üstünde çalışıyor. Apple, 10 Aralık’ta iOS 15.2’nin Release Candidate (çıkarma adayı) beta sürümlerini yayınlanmıştı. Bu birlikte azimli sürümün geçenlerde kullanıma sunulacağı anlamına geliyor. Apple, mobil işletim sisteminin kullanılmamış versiyonu ile akil telefon ve tablet kullanıcılarına eskimemiş özellikler sunacak. Elkızı bu özelliklere daha yakından bakalım.
İşletim sisteminin yıpranmamış sürümü, ayrıntılar aracılığıyla makbul cihazlar amacıyla Mesajlar uygulamasında müstehçen görüntü taraması ile gelecek. Görüntü algılama, Mesajlar uygulaması marifetiyle alınan ve gönderilen resimlerdeki edepsiz içeriği tarayarak çocukları yakışıksız görüntülerden korumayı amaçlıyor. Cümle meydanda ayrımsız kaynak algıladığında kılık bulanıklaştırılacak ve bala, içeriğe bakmadan geçmiş uyarılacak. Sistemin fotoğrafları tararken, yavru cinsî istismarına ilgili resimlerin bulunduğu tıpkı haber tabanındaki fotoğraflarla karşılaştırılacağı ve planın ilkin yalnızca MEMLUK ’deki cümbüşlü cihazlara uygulanmasının beklendiği belirtildi. Ancak bu tadımlık, şimdiden bir nice düzenlilik uzmanınca eleştiriliyor. Asayiş araştırmacıları, hükümetlerin bu yöntemi kullanarak vatandaşların zatî verilerine erişmesinden bulut duyuyor. Fakat Apple’a bakarak verilerin hükümetlerle paylaşılması bahis konusu değil.
Manşet kuvvetlerinde, tanıdık yavru eşeysel istismarı görüntülerinin sayısal kodlara dönüştürüldüğü arşivler var. Bu kodlarla seçkin fotoğrafın o arşivdeki görüntülerle eşleşip eşleşmediği anlaşılabiliyor. Apple bile NeuralHash adındaki benzer aynı arşiv sistemini kullanarak iPhone’lardaki beklenen yavru istismarı fotoğraflarını yakalamayı planlıyor. Kullanıcıların gönderdiği fotoğraflar de kodlara dönüştürülerek arşivdekilerle karşılaştırılacak ve fotoğrafa bulutsuz gözle bakılmadan, istismar içerip içermediği tayin edilebilecek. iOS 15.2 ile gelişigüzel gelen değişik ayrımsız özellik ise almaç arayüzüne “koskocaman modunu” açıp kapatmayı mümkün kılacak kullanılmamış ayrımsız dokunmatik tuş. Antrparantez yıpranmamış ati Uygulama Gizlilik Raporu ile uygulamaların serencam yedi dönüş süresince konumunuza, fotoğraflarınıza, kameranıza, mikrofonunuza ve kişilerinize ne sıklıkta eriştiğini detaylı namına görebileceksiniz. iOS 15.2 ile antrparantez memat durumunda hesabınıza erişebilmesini istediğiniz kişileri sayısal varisler olarak atayabilmenizi sağlayıcı Sayısal Miras özelliği bile kullanıma sunulacak.
Share: