iOS 14’ün Android sürümlerinden aldığı 5 çeşni

MEMLUK merkezli teknoloji devi Apple,  22 Haziran’dahi gerçekleştirdiği geliştiriciler konferansında merakla beklenen iOS 14 sürümü tanıtmıştı. Eylül yahut ilk teşrin ayında tanıtılacak yıpranmamış iPhone 12 modelleri ile birlikte kullanıma sunulacak iOS 14, birçok bakir özelliği da yanında getiriyor. Fakat android kullanıcıları, iOS 14 ile iPhone’lara ati kullanılmamış özellikleri yıllardır kullanıyor. İşte yıllardır android telefonlarda bulunan 5 iOS 14 özelliği:
Apple, sayfalarca uygulama kullanan kullanıcıların yaşadığı sorunu çözebilmek amacıyla aplikasyon kütüphanesi özelliğini iOS 14’e ekledi. Android telefonlardaki aplikasyon çekmecesine yakın bu tadımlık sayesinde kullanıcılar, sıklıkla kullandıkları uygulamaları kategorilere ayırabilecek ve iPhone’ların anne ekranını henüz basit benzeri şekilde kullanabilecek. Ancak bu tadımlık, yıllar önceki tanıtılan Android 0.5 sürümü ile birlikte filhakika kullanıma sunulmuştu. Android 0.5 Milestone’dan ilgilendiren ekran görüntüsü:
iOS’un rastgele sürümüyle ilişik en balaban şikayetlerden biri üstelik muayyen dosya türleri amacıyla varsayılan tıpkı uygulama ayarlanamamasıydı. Apple, kullanıcıların iOS 14’te varsayılan bire bir tarayıcı ve e-kere uygulaması seçmelerine müsaade vererek bu durumu kısmen dahi olsa çözüme kavuşturacak.Fakat iOS 14 ile alay malay widget’lar bundan sonra iPhone’lara bile geliyor. Widget kütüphanesindeki widget’ları asıl ekrana ilaveten, ekranı istediğiniz kabil kişiselleştirebileceksiniz. Android kullanıcıları, Android’in 0.9 Beta sürümünden bu yana bu özelliğe filhakika sahabe. Henüz bilahare ise 2009 yılında yayınlanan Android 1.5 Cupcake sürümü ile üçüncü taraf widget’lara üstelik müsaade verilmişti. İOS 14’teki Widget’lar yerleştirildikten bilahare baştan boyutlandırılamayacak, fakat android kullanıcıları mukannen widget’ları boyutlandırma özelliğine da ehil. iOS 14 ile iPhone’lara ati bir farklı özellik ise android telefonlardan hatırlayacağınız fotoğraf süresince kılık özelliği. Bu tadımlık yardımıyla izlediğiniz videoları, kullandığınız uygulamanın konusunda getirebilir ve uygulama içindeyken hasis ekranda videonuzu izlemeye bitmeme edebilirsiniz. Antrparantez yegâne aynı dokunuşla videonuzun boyutunu ayarlayabilirsiniz. Gösterici ortamında Suret özelliği önce namına 2017 yılında Android 8 ile alay malay android kullanıcılarına sunulmuştu. Söz Gelişi YouTube web gibi pop akış uygulamaları ve VLC gibi yerli video oynatıcılar birlikte dahil almak amacıyla çeşitli android uygulamaları gösterici süresince foto modunda kullanılabiliyor. iOS 14 ile birlikte Siri yeni aynı görünüme kavuşuyor.Antrparantez Siri’ye bire bir istifham yönelttiğinizde,yanıt kendisine ekranın dal tarafında aşağılık aynı widget beliriyor. Bu sayede Siri’yi kullanırken sair uygulamalarda gezinmeye devam edebiliyorsunuz. Siri’ye eş ayrımsız şekilde, gelen telefon aramaları ve FaceTime aramaları de tam ekranı ele buyurmak hesabına elan bir iki huzursuz edici kullanılmamış bire bir popüler-up penceresi ile ekranın arka kısmında belirecek. Android, 4.1 Jelly Bean ile başlayan Google Asistan, açıldığında bir Siri kabilinden ekranı kaplıyordu. Ancak Android’in 7.1 Nugat ile birlikte asistan ekranın altına yerleştirildi ve boş kayran kaplaması engellendi. Mevrut çağrılar dahi Android 5.0 Lollipop sürümünde ekranın serian dal kısmına taşınmıştı. iPhone 12 ile alay malay kullanıma sunulacak iOS 14, bir nice yeni hele gelişigüzel gelecek. Bu özellikler zımnında iOS ile Android arasındaki birlik da artacak.
Share: