İnsansız karaca araçları kol üretime başlıyor

Çetin ve orta sınıf insansız kara uzlaştırıcı sekans istihsal sıkıntı beyanları FNSS’üstelik düzenlenen “İnsansız Kişmiri Araçları ve Askeri Robotik Teknolojiler Töreni”nde imzalandı. Törende, hafif, ılımlı ve güç dershane insansız kişmiri araçları kabiliyet gösterimi üstelik gerçekleştirildi. İnsansız kara araçları dizi film üretime başlıyor Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Çipo, törende yaptığı konuşmada, gelişen, büyüyen ve dünyada adından sıkça alay ettirmeye başlayan Türk defans sanayisinin insansız sistemler üzerine bire bir sağgörü çizdiğini ve kara araçlarının da bunun bir parçası olduğunu söyledi. Bugünün modern muharebe sahasının ağırbaşlı teknoloji ve sentetik zeka savaş teknikleriyle donatıldığına meni fail Çipo, teknolojide yaşanan gelişmelere paralel yerine çabuk bire bir gelişme gösteren insanız karaca araçlarının kullanımının ati dönemde oluşturacağı faydalara tutkun adına elan dahi artacağını vurguladı. Çipo, şöyle konuştu: “İnsansız gelgel araçlarında sağladığımız başarıyla bu arada karaca, deniz üste tahtelbahir araçlarında tıpkı bire bir sistemi bulmak hatta çok rollü insansız araçlara doğru yol kabul etmek, robotik sistemlere direkt hizmet etmek gerektiği aşikar.Eğer yarının gelişmelerini bugünden öngöremezsek ferda harekat alanında karşımıza çıkacak gâh unsurlar bize şaşırtı etkisi yapabilir. Bizim amacımız ise tam aksine hasımlarımıza sürpriz etkisi yapacak ara sıra unsurları sahaya vermektir.”
Muhtelif boyut ve kapasitelerde insansız kara araçlarının görgül ve prototip adına sahaya verildiğini anlatan Çıpa, kullanıcılardan mevrut ansız bildirimlerin çokça makro olduğunu, bu sayede araçların çokça daha geliştiğini dile getirdi. İsmail Çıpa, “Savaşma süresince amacımız kuvvetlerimizin hasımlarına tırsmak salan ve onları alt eden bire bir imkana kavuşması, görünmeden gören, sezilmeden sezen, vurulmadan vuran bir yapıya kavuşması.” ifadelerini kullandı. Güvenlik güçlerine en hareketli ve teknolojik ürünler hatırlamak üzere çalışmalarını sürdüklerini belirten Çipo, şu değerlendirmede bulundu: “İnsansız esmer ara bulucu yolculuğumuz başlayalı oldukça oldu amma buradaki ilerlememizin hızını tam görmüyorum.Bu ürünler sahada az çok, kullanıldıkça olgunlaşacaklar.”
Törende, Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanlığı ile FNSS ortada “Pahal Dershane İnsansız Yağız Ara Bulucu”, ASELSAN, Best Grup, Elektroland ve HAVELSAN firmaları arasında ise “Itidalli Derslik İnsansız Kara Araçları Paradigma Üretimine Dair Kanı Beyanı” imzalandı. İmza atan firmaların birlikte ölçülü sınıfta çözüm ortağı yerine meydan düz Tekatron, Ulusal Araba ve Katmerciler, belli belirsiz dershane insansız yağız ara bulucu üreticileri Esetron, Hoytek, Altınay, Arox, Elektroland ile proje paydaşları Kuartis, Milsoft, Ras Uygulayım Bilimi firmalarının yetkilileri birlikte törene katıldı. .