İnsan taklidi yapan yapay zeka, 1 hafta boyunca Reddit’te paylaşım yaptı

Serencam zamanlarda lahzada çabukça seçme alanda karşımıza çıkmaya başlayan yapay zeka teknojileri, GPT-3 ile tıpkısı adım öteye taşınıyor. Açılımı Generative Pre-Training Transformer 3 olan GPT-3,  Elon Musk ve Sam Altman vasıtasıyla kurulan OpenAI şirketinin üzerinde çalıştığı tıpkısı bileşimli zeka teknolojisi adına karşımıza çıkıyor. Bileşimli zeka, ayrımsız haftadan ince süre süresince Reddit’te paylaşımlarda bulundu ve gayrı kullanıcılarla etkileşime geçti. Ancak bunun tıpkısı bot adisyon olduğunu kimesne fark etmedi.
“Thegentlemetre” kullanıcı adıyla insan kullanıcı kadar davranan bileşimli zeka, AskReddit ve AskScience gibi üzere istifham-yanıt forumlarında, intihardan mutedil yaşlı kadınlara kadar uzanan konularda paylaşımlarda yaptı ve bu paylaşımlar yüzlerce tabiat aldı. Sentetik zeka, yalnızca tıpkısı Reddit kullanıcısının “thegentlemetre” gönderilerinin paylaşılma hızını ve uzunluğunu kaydetmesiyle ayırt edildi. Kullanıcı, bu kadar etraflı ve yoğun gönderilerin bu derece hızlı yazılamayacağını keşfetti. Yazılım mühendisi Philip Winston, nahoş faaliyeti araştırdı ve botun, Elon Musk’ın kurucuları ortada kayran aldığı yapay zeka girişimi OpenAI’ın geliştirdiği GPT-3 açkı modelini kullandığı sonucuna vardı. Winston gönderilerin bağlanmış içeriğinin ikna edici olduğunu, fakat paylaşım sıklığının kayırıcı kapasitesinin ötesinde olduğunu gösterdiğini belirtti.
Geçtiğimiz ilkgüz ayında GPT-3 algoritması, The Guardian’a “insanlar hastalık bireşimli zekadan korkmamalı” mevzulu ve 500 kelimelik ayrımsız yazı hazırlamıştı. GPT-3 yapay zeka algoritması, internette mevcut tam metinleri; aldığı zorlu girişine dayalı olarak, benzeri yanıt rekzetmek için kullanıyor. Bu sayede bileşimli zekanın tahminlerindeki adalet payı berenarı artıyor: Diyelim ki bu algoritmayı kullanan bire bir programa, “Dünya’daki mehabetli gelişmeleri derleyip ayrımsız bili hazırla” dediğinizde, bileşimli zeka kendi kendine namına haberi oluşturup size verebiliyor. İlk adına GPT adıyla yayınlanan algoritmada 110 milyon ayarlanabilir oynak varken, bu aynı GPT 2’de 1,5 milyara çıkmıştı. GPT-3’te ise 175 bilyon mütehavvil var. Bu parametrelerin çokluğu bileşimli zekânın öğrenmesini kolaylaştırıyor. Bu yüzden GPT-3 için “bugüne büyüklüğünde üretilmiş arz korkulu harezmi yolu” yorumları yapılıyor. GPT-3’ün DeepFake kabil platformlarda yalan veri teksir potansiyeli, bireşimli zekâ ürününe teknoloji dünyasında korkuyla çalmak üzere benzeri etken namına gösteriliyor.