İç Anadolu’dan “Asrın felaketi”nin yaşandığı deprem bölgelerine yardımlar sürüyor

Yozgat, Nevşehir, Sivas, Kırşehir ve Niğde’den, “Asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere müzaheret malzemesi gönderilmeye bitmeme ediliyor.

Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimliğince başlatılan yardım kampanyası kapsamında zelzele bölgesine merhem, fora etmek, azık, elektrik üreteci ve tekerlekli koltuk gönderildi.

Hastane Başhekimi Mustafa Kozan, AA muhabirine, hareket bölgesindeki esenlik müdürleri ve başhekimlerle bağlantı halinde olduklarını söyledi.

Sarsıntı bölgesine doktor ve afiyet ekibi gönderdiklerini belirten Kozan, “Bölgeye giden personelimizle görüşerek gerekseme mahsus ilaç, tıbbi gereç gönderiyoruz. Antrparantez 6 kamyon mütenevvi gereç, 1 kamyonla diyaliz malzemesi, zaman 2 tır hem merhem hem bebek maması ve azık gönderdik. Depremzedelerimizin seçkin antlaşma yanı sıra olacağız.” dedi.

Nevşehir

Nevşehir Valiliğinden yapılan açıklamada, zelzele bölgesine sağlanan koca gücü, takım ve geri hizmet destekle yaraların alay malay sarıldığı belirtildi.

Açıklamada, bugüne kadar 1053 gönüllü, 619 kamu görevlisi, 544 oba, 238 tır yardım malzemesi, 106 hisse senedi makinesi operatörü, 100 iş makinesi, 25 cenaze uzlaştırıcı, 16 cankurtaran, 10 UMKE ve halaskâr ile 1500 yabanlık kıvrak aşındırmak aracının hareket bölgelerine irfan ettirildiği ve vatandaşların hizmetine sunulduğu kaydedildi.

Nevşehir Valiliği Içtimai Yardımlaşma ve El Birliği Vakfı ile Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü öncülüğünde depremzedeler için başlatılan kampanya kapsamında, Damat İbrahim Ağır Spor Salonu’nda vatandaşlardan gelen yardımlar toplanıyor.

Ekiplerin ayrıştırdığı libas poşetlerinden birinde, “Hiçbiri yapışkan değil. Heves rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Oğlumun kıyafetlerindeki lekeler çıkmadığı için öyle. Acil yola çıkacakları üzere engelleme edemedik, hakkınızı helal edin. Rabb’im kaş ve yardımcınız olsun.” kayıtlı aşama çıktı.

Sivas

Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi, başlattığı arkalama kampanyasıyla zelzele bölgesine 3 kamyon ve 5 minibüs malzeme ulaştırdı.

Hollanda’nın Rotterdam kentinde zihayat gurbetçiler birlikte Sivas’ın Şarkışla ilçesindeki yakınları ile irtibata geçerek, sarsıntı bölgesine müzaheret ulaştırılması üzere maddi bindi sağladı.

Gurbetçiler beyninde geçmiş etapta toplanan 75 bin ekü ile alınan müzaheret malzemelerinin yüklendiği tırlar sarsıntı bölgesine gönderildi.

Kırşehir

Kırşehir Halk Terbiye Merkezi kursiyerleri, maharetli öğreticiler ve ustalık personel, sarsıntı bölgesinde lağvolmak amacıyla 2 periyot süresince battaniye, kilim, bere, şapka, şal, pijama, yelek üzere bulmak ve kışlık materyal üretti.

Ahali Terbiye Merkezi Müdürü Ahmet Yeğin, üretilen 178 battaniye ve kilim ile kışlık giysilerden oluşan kolileri AFAD yoluyla Kahramanmaraş’a gönderdiklerini belirtti.

Kırşehir TOKİ Mesleki ve Teknik Küçük Asya Lisesi mektepli ve öğretmenleri ise depremin ikinci gününden itibaren tün saatlerine büyüklüğünde fiilen ürettikleri günlük 25 bin ekmeği AFAD marifetiyle sarsıntı bölgesine göndermeye devam ediyor.

Niğde

Depremin ardından Niğde’da Valilik, Uray, Niğde Ömer Halisdemir Üniveristesi, İl Milli Yetişek Müdürlüğü, sivil topluluk kuruluşları ile kaza ve kasaba belediyelerinin toplandığı yardım malzemeleri zelzele bölgesine gönderiliyor.

Niğde Birleştirme Uran Bölgesi Başkanlığı da 1 milyon teklik nakdi yardımının beraberinde 8 yer uzlaştırıcı ile 13 bin litre benzini bölgeye ulaştırdı.