HTML nedir

Açılımı Hiper Dayanabilen İşaretleme Dili (Hypertext Markup Language) olan HTML, web sitelere ilişik sayfaların hazırlanması amacıyla geçer not ölçün aynı kip ihsas dili namına karşımıza çıkıyor. Chrome, Fİrefox ve İnternet Explorer kabil tarayıcılar ise bu html kodlarını işleyerek web sayfasına dönüştürür. HTML ile ait bilinmesi müstelzim yer koskocaman şeylerden biri de benzeri programlama dili olmadığıdır. Ancak bu dili yorumlayabilen programlar yoluyla çalışabilen programlar yazılabilir.
HTML’in temel amacı abece, kaynak, video kadar değişik verileri ve bunları içeren sayfaları birbirine basitçe bağlamak, buna ek olarak söz konusu sayfaların web tarayıcısı yazılımları marifetiyle düzgün kendisine görüntülenmesi üzere vacip kuralları belirlemektir. HTML kodunu web tarayıcıları okuyucu, yorumlar ve görsel arkaç dönüştürürler, zımnında bir HTML kodunun değişik tarayıcılarda değişik sonuç vermesi olasıdır. CSS ve JavaScript ile bu arada kullanıldığında HTML eliyle görsel ve hararetli web siteleri oluşturulabilir.
1980 yılında CERN’dahi vazifeli olan Tim Berners-Lee, CERN araştırmacılarının bilgilerini ve dokümanlarını birbirleriyle paylaşabilmeleri için benzeri hep olması gerektiğine inanır ve prototip olarak ENQUIRE isimli sistemi önerir. 1989 yılına gelindiğinde internet tabanlı sistemin önceki temellerini yine aynı sima Tim Berners Lee atar. 1990 yılında HTML ihsas dilini geliştirmesinden sonraları World Wide Web(WWW) sistemini kuran Berners Lee, bu şekilde CERN’da bilgelik paylaşımını kolaylaştırmayı amaçlar. Elan bilahare HTML günümüze kadar gelir.