Herkes muhtemel İstanbul depremi amacıyla endişelenirken, İmamoğlu’ndan sitem mahmul tıpkı paylaşım geldi

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6’lık depremler; 10 ilimizde birçok binanın yıkılmasına, binlerce insanımızın de hayatını kaybetmesine hastalık oldu.

OLASI İSTANBUL DEPREMİ GÜNDEME GELDİ

Günler geçmesine rağmen zelzele bölgesindeki enkazlarda taharri kurtarmaları halen sürerken, tekmil gözler İstanbul’bile muhtemel mümkün depreme çevrildi. Bu noktada megakentteki binaların durumları üstelik alçalma konusu oldu. Uzmanlar peş peşe İstanbul depremi üzere uyarılar sıralarken, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu üstelik konuyla ilgilendiren toplumsal iletişim araçları hesabından paylaşımlar yapıyor.

“İSTANBULLULARA ÇAĞRIMDIR”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan birlikte birlik İstanbulluları ilgilendiren oylumlu ayrımsız davet geldi. “Bu maltalık meselesi apayrı benzeri madde değil.” diyen İmamoğlu, şunları söyledi: “İstanbullulara çağrımdır, riskli yapıları taramamıza cevaz verin. Şu asıl büyüklüğünde, 1999 öncesi işlenmiş 107 bin binadan ne yazık kim elden 29 bini tarama yapmamızı akseptans etti. Mahiyet tabloyu ahzetmek ve gelişigüzel çözüm sezmek zorundayız.”

“İBB HIZLI TARAMA METDOU İLE RİSKİ BİNALARIN TESPİTİNİ YAPIYOR”

İmamoğlu açıklamasıyla beraber tıpkısı bile video paylaşırken, videoda İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğur Semavi’nin konuşmaları vardı. Gökçe konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2019 yılından bu yana çabuk çatı taraması adı altında İstanbul Maharet Üniversitesi (İTÜ)’nin akademisyenleri ile alay malay yürüttüğü bir bilimsel analiz çalışması yapıyor. İBB ücretsiz hızlı tarama metodu ile riskli binaların tespitini yapıyor. Kestirmece 3 buçuk yıldır uyguladığımız bu formül bundan ayrımsız eski kadem olduğu üzere binayı aracısız riskli yapı namına kodlamadığından vatandaşlarımız açısından aynı fikir veren ayrımsız öğüt veren ve bundan ahir aşamayı hem belediyelere hem üstelik vatandaşa kere gösteren ayrımsız harita kendisine önüne koyan tıpkı muhteva taşıyor.

“318 BİNAMIZ DURDUĞU YERDE ÇÖKEBİLİR”

İBB’ye 40 bin 379 bina amacıyla ‘hızlıca inceleyin’ talebi geldi. 318 modül binamız bu analizlere göre durduğu yerde çökebilir durumda E sınıfı de değil. 1525 kesim binamız ise D ve E sınıfı adına yüksek risk içeren binalar yerine kodlanmış vaziyette ve tığ bunun üzerinden bir eylem planı koymaya karar verdik.

“BİNALARIN YÜZDELIK 70’İ İÇİN HIZLI TARAMA MÜSAADESİ VERİLMEDİ”

Vatandaşların çabuk taramaya katılımı hayati ehemmiyet taşıyor. İBB namına 2019 yılının orak ayı, ağustos ayından 2022 yılı sonuna büyüklüğünde 107 bin binaya gitmiş vaziyetteyiz ne eyvah ki 2022 sonuna büyüklüğünde bunların 29 bin 700’üne girebilmiş vaziyetteyiz. Binaların yüzdelik 70’inden fazlası binasının depreme mukavemeti yönünde aynı acul tarama yapılmasına izin etmemiş vaziyette.

“KİRACILARA DE YARDIM VERECEĞİZ”

İBB kiracılara birlikte bindi bulunacak. 318 şerha yalnız başına çökme durumunda olan binadan başlayarak 2. aşamada 1525 çıngı D ve E sınıfı belirleme ettiği binaları koyarak 4 bin 500 liralık icar yardımı verilecek. Bu yardımı mevzuatımız esasında vakit kaybetmeden ev sahibine vermeyi öngörüyoruz. Kiracıya icar yardımı yapılmasına ilgilendiren bire bir düzenlememiz bulunmayan. Kiracıya tek seferlik hicret yardımı veriyor 6306 dar yasa uygulama yönetmeliği. Tığ bu düzenlememiz ile kiracıya dahi yardım vereceğiz.”