Hatay’da safranın kilosu 90 bin liraya satıyor

Hatay ’de Osmanlılar vaktiyle kebir bire bir ekin bitkisi olan zafran yetiştiriliyor. Müstahsil Okumuş Ezelsoy, 1 dönümden sunu çok bir kilogram arası kırmızı safran elde edebildiklerini ve bunu bile özellikle Amerika tutmak amacıyla Hollanda, Japonya kadar ülkelere kilosu 90 bin liradan gönderdiklerini söyledi. Güneş ışığından uzakta suratsız müstevi dahi folyolara sarılarak saklanan safranlar, kavanozlar içerisinde bulunuyor. İlk yerine Safranbolu ’dahi yetiştirilmeye başlayan ve Türkiye ’nin ikinci üretim merkezi haline mevrut Hatay ’de üretilen safran hem derman hem da kaliteli kozmetik sanayisinde kullanılıyor. Hatay ’ın Yayladağı ilçesinde zafran üretimi yapan Münevver Ezelsoy safranın reçete ve kozmetik sanayiinde kullanılmasının beraberinde çiçeğinin da reçel namına yapıldığını söyledi. Ezelsoy, “Safran üretmeye 5 yıl evvel başladım.Maddi açıdan getirisi çok ongun ayrımsız işaret olduğundan ve haddinden fazla zer bir bitki olduğunu öğrendim. Değme sektörden kullanıldığını belirlemek sonraları etap attık. Uyarlama sağlayıp sağlamayacağını gözlemek amacıyla aşağı ölçekte başladık 100 kilo ile. İkinci yılda 250 kilograma çıktık, mecmu 2 buçuk dönüm ektik. 2 buçuk dönümden 850 kilogram safran soğanı elde ettik.
1 dönümden 750 gram 1 kilogram arası al safran elde edebiliyoruz. Tekrar baharata kullandığımız zerrin safran var, ikisi bir çiçekten, çiçeği de reçel yerine kullanabiliyoruz. Tığ toprağı hazırladıktan bilahare hayvan gübresi kullanıyoruz. Gübreyi kullandığımız da hayvanlarını meraya götüren insanlardan satın alıyoruz.
Bizim köyde su sıkıntısı var ve safran bitkisi akarsu istemeyen aynı nebat.Bir defa ekiyoruz, 3 yıl toprak üstelik kalıyor. Ama utangaç otlarla mücadele ediyoruz.” dedi. Amerika, Hollanda, Çin ve Japonya ’ya dahi gönderdiklerini belirten Ezelsoy “Safran, hem reçete hem bile kaliteli kozmetik sanayisinde ve sarı kısmı de baharat namına geçer not bire bir bitki. Özellikle Amerika ’evet gönderiyoruz, Hollanda, Çin ve Japonya ’ya bile gönderiyoruz. Tığ bu dört bağlantıyı sağlamlaştırabilirsek elan gani olacak, haddizatında çokta tez etmiyoruz.” dedi. Ezelsoy kilosunu 80-90 bin liralık arasında sattıklarını belirterek “Safran çokça zer aynı yapıt 8 dolardan 25 bin dolara kadar pazarı var. Biz kilosunu 80-90 bin teklik arasına veriyoruz. Pazarımızı netleştirdiğimiz zaman üretmemiz için bir sebebi bulunmayan.
Satışımızın yüzde 45 ’i sayı farkı bizim maliyetimiz oluyor.” dedi.
Share: