Hareket bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katılan Hasene ekibi Köln’e mankafa döndü

Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra Türkiye’deki kontrol istirdat çalışmalarına katılan Hasene Içtimai Teavün Derneği istirdat ekibinden benzeri takım Almanya’nın Köln kentine izansız döndü.

Genel merkezi Köln’de olan İslam Toplumu Milli Düşün (IGMG) teşkilatına ilişkin müzaheret kuruluşu Hasene, depremin önce gününden itibaren bölgede katıldığı müzaheret çalışmalarına, 200 kişilik doktor ve hemşirelerden oluşan keyif görevlisi ve özel eğitimli 50 şahsiyet istirdat ekibi göndererek destek olmuştu.

Avrupa’nın türlü ülkelerinden mevrut ekibin 5 nefis Köln grubu, kavrayışsız döndüğü Köln-Bonn Havalimanı’nda çiçeklerle karşılandı.

11 periyot boyunca Kahramanmaraş ve Hatay’bile fariza düzlük kurtarma ekibini IGMG yetkilileri karşıladı.

DİTİB yardımlarını sürdürüyor

Öte yandan Ilmek İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), zelzele bölgesine hayırseverlerin ve hareket insanlarının katkılarıyla ayni ve nakdi yardımlarını sürdürüyor.

“Asrın felaketi” yerine nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından DİTİB ve Türkiye Kült Vakfı (TDV) işbirliğinde başlatılan müzaheret kampanyasına yapılan nakdi müzaheret miktarının 25 milyon avroya ulaştığı belirtildi.

DİTİB Dini Faziletli İstişare Müesses Başkanı Muharrem Şimal, yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

“DİTİB’e ilişkin derneklerimizin verdikleri bilgilere bakarak 25 milyon ekü toplanmıştır. Toplanan bu miktarlardan derneklerimiz vasıtasıyla hesabımıza dökme 20 milyon ekü Türkiye Ilmek Vakfının hareket adına havale edilmiştir. amma velakin 15 Gücük Ay Çarşamba günü Türkiye’de kombinasyon edilen ‘Türkiye Yegâne Yürek’ kampanyasına Almanya’daki bağışçılarımız yerine da 1 milyon ekü bağışta bulunulmuştur. Kalın Kafalı küsurat 4 milyon ekü ise eyalet birliklerimiz vasıtasıyla derneklerimizde toplandığı, bilgelik tabanımızda mukayyet fakat henüz DİTİB’in ilgilendiren sarsıntı müzaheret adına ulaşmamış olan meblağdır. Dolaylısıyla elimizde beklettiğimiz her meblağ olmamakla alay malay, derneklerimizden hesabımıza mevrut meblağlar depremzede kardeşlerimizin yaralarının sarılması amacıyla bekletilmeden vakfımızın müzaheret yerine yani Türkiye’ye aktarılmaktadır. Bağışların beherglas kuruşunu depremzede kardeşlerimize ulaştırılıyoruz.”

Yıldız, “DİTİB Sosyal El Birliği Merkezi’nin organizesinde 82 tır ve 12 kargo uçağı ile şimdiye büyüklüğünde 6 bin 320 jeneratör, 500 abdesthane kabini, 382 portatif akak, 21 bin 132 cenaze torbası, 9 bin 14 gaflet uykusu tulumu, 13 bin 292 battaniye ve 500 kampetten oluşan 52 bin 949 parça yardım kolisi göndererek bölgeye ulaştırdık. bununla birlikte Türkiye’de 3 dinamik aş damı yaptırarak, vakfımız vasıtasıyla acil gerekseme olan bölgelere gönderdik ve göndermeye devam ediyoruz.” dedi.

Depremzedelere müteveccih projelerinin gece gündüz devam ettiğini belirten Yıldız, facia bölgesinde antipatik kış şartlarında hele kollar etkilenmesin diye hedeflerinin 10 bin konteyner konuttan oluşan yerleşim alanı kurmak olduğunu ve bunun üzere himmet başlattıklarını söyledi.