Hackerların kullanılmamış söğüşleme yöntemi: 3 bin TL pandemi desteği

Bilcümle dünyayı etkisi altına kayran koronavirüs pandemisi nedeniyle internet ve telefon kullanımı oldukça kalık durumda. Fakat bu genişlik, dolandırıcıların ekmeğine yağ sürüyor. Pandeminin bildirme esasen beri genel ağ üzerinden kurbanlarını tuzağa düşüren hackerlar, şimdilerde Türk kullanıcıları amaç alıyor. Özellikle Türkiye özelinde kullanıcılara yönelik istinkâf etmek, düş ve destek mesajları içeren Türki içeriklerle oltalama saldırıları gerçekleştiren hackerların sonuç taktiği, pandemi desteği adı altında dağıttıkları binlerce lira oldu. Afiyet Bakanı Dr. Fahrettin Adam ’nın görseli kullanılarak hükümet eliyle pandemiye müteveccih kök olmayan destek paketleri dağıtıldığını ve Türki içeriklerle, genel ağ kullanıcılarının tuzağa çekildiğini tamlayan siber güvenlik kuurluşu WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, internetteki Türk kullanıcıları uyardı.
Türki mesajlarla kullanıcıların karşısına sâdır hackerlar, “Sonuç Faz Pandemi Desteği! Başvuran Herkese 3000 TL Değerinde Pandemi Desteği, Deminden Uygulamayı İndirerek Başvurunu Tamamla!” şeklinde e-öğün iletilerini kullanıcılara gönderiyor yahut sosyal medyada reklam yayınlıyor. Geçtiğimiz yıl bile analog bire bir yöntem uygulayıcı siber korsanlar, “1000 TL pandemi desteği”  mesajlarıyla kullanıcıları düzme web sitelerine yönlendirerek tuzağa düşürmüştü. Yusuf Evmez, linke tıklayan kullanıcıların bilgisayar ve telefonlarına trojan virüsünün yerleştiğini ve bu yolla hackerların tam ferdî verilere hemencek ulaşabildiğinin altını çiziyor. Evmez, çıkışlı mercilerin ilan etmediği ve yönlendirmediği tek linke tıklanılmamasını, sitelerdeki bu hat reklamlara güven edilmemesinin siber güvenlik amacıyla yeryüzü mefret etap olduğunu belirtiyor.
Koronavirüs salgını ile ilgili çoğalma gösteren siber saldırılara özen calip WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Büyüklük Müdürü Yusuf Evmez, siber güvenliği elden tutmak üzere şu adımların uygulanması gerektiğini söylüyor. 1- Resmi logolara aldanmayın: Karşınıza çıkan içeriklerde resmi logoların olması, e-kere adresinin meşru olduğu anlamına gelmiyor. Bu tarz içeriklere ciddi ayrımsız araştırı yapmadan şipşak tıklamayın. 2- Belgelerin doğruluğunu araştırın: Size gönderilen aynı dosyanın PDF yahut resmi belge gibi görünmesi, o dosyanın hoşur resmi bire bir kurumdan geldiği anlamına gelmiyor. Belgelerin doğruluğunu katiyetle kontrol edin. 3- Kaynağı tanımıyorsanız tıklamayın: E-defa sizden sadece iletiyi yanıtlamanızı istese bile kişiyi tanımıyorsanız yanıt vermeyin. Öneri soy olamayacak büyüklüğünde iyiyse ve size sunduğu bağış gösterdiğiniz çabadan az çok büyükse, kesinlikle tıpkısı oltalama e-postasıdır. 4- Resmi kaynaklara başvurun: Anide çok resmi kaynaktan bilgi sahibi olmaya çalışın ve bilgileri resmi kurumların web sitesine girerek taharri edin. 5- Benzeri siber düzenlilik korumasına topluluk olun: Bu soy saldırılardan sığınmak istiyorsanız, tamam cihazlarınızda sizi etiket avı, dolandırıcılığı ve incitici amaçlı yazılımlardan koruyabilecek bire bir güvenlik çözümü kullanın.
Share: