Haber insanları: Venüs’teki olası hayat Dünya’dan göktaşlarıyla taşındı

Geçtiğimiz günlerde bakir buluşlarını açıklanan olgun insanları, Venüs gezegeninin asidik bulutlarında bakteriler tarafından üretilen “fosfin” adlı ayrımsız doğal gaz tespit ettiklerini ve bunun gizil dirim belirtisini meni ettiğini açıklamıştı. Kervankıran’te hayat belirtilerine rastlanması birçok feza şirketinin ilgisini çekti. Örneğin NASA, iki değişik Ak Yıldız görevine odaklanırken, Rusya ise Akşam Yıldızı amacıyla millî bir proje başlatılacaklarını belirtmişti. Harvard Üniversitesi Heyet Bölümü vasıtasıyla yapılan bakir benzeri araştırmada, göktaşlarının uzak geçmişte Dünya atmosferini yer az 600 bin nöbet sıyırdığı ve yüksek yükselti mikroplarını Venüs’e taşımış olabileceği belirtildi.
Gezegenler arasında göktaşları eliyle yaşamın aktarılması teorisine panspermi adı veriliyor. Yakın bir vakitler olgun insanları, Dünya’daki yaşamın bu şekilde başlamış olabileceğini öne sürmüştü. bununla birlikte 2019 yılında NASA, iki ayrı göktaşı üstünde şeker molekülleri keşfetmişti. Ardından birçok şirket, gezegenlerde yaşamın doğmasında göktaşlarının eleştiri ayrımsız azamet oynadığı fikrine öncelik verdi.
Araştırmacılar, Ak Yıldız atmosferinde kâin fosfinin sadece canlılar marifetiyle oluşturulabileceğini söylüyor. Ancak bazı veri insanları, bu hipotezi sorgulayarak bahis konusu gazın henüz açıklanamayan atmosferik ve jeolojik süreçlerden kaynaklanabileceğini rapor ediyor. Bu nedenle gezegenin gizemi, gelecekte düzenlenecek mütenevvi feza görevleriyle çözülebilecek.
Share: