Güdücü Haberci, bakanlığın projesiyle liseli oldu

KIRIKKALE’da, ortaokulu bitirdikten bilahare çobanlık yapmaya başlayan Haberci Aktepe (17), Milli Yetişek Bakanlığı’nın ‘Eğitimle Yeniden Buluşma’ projesi ile sarih liseye kaydoldu.

İl Milli Terbiye Müdürlüğü, 12 sene mecburi eğitim bilimi kapsamında olup, okula devam etmeyen çocuklara yönelik emek yaptı. Kırıkkale nüfusuna kayıtlı Resul Aktepe’nin, ortaokuldan sonra ortaöğretim eğitimine başlamadığı ve Kalecik’in Samanlık Mahallesi’nde çobanlığı yaptığı belirlendi. İl Milli Eğitim Müdürü Dirimlik Santralci ile El Yetişek Merkezi Müdürü Ahmet Süreyya Kılıç, Karakulak Aktepe ile ailesini görüşme etti. Resul Aktepe’yi okula dönmeye kandırma eden Santralci, ders kitapları, çanta ve dalan dürü ettikten sonra meydanda liseye kaydettirdi.

İl Milli Terbiye Müdürü Santral, ‘Eğitimle Yeniden Buluşma’ projesini anlatarak “Kırıkkale’birlikte cümle çocuklarımızın eğitimle buluşması üzere kısık bire bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlimizde ortaöğretimde okullaşma oranı kısaca yüzdelik 98’lerde. Temel eğitimde ise bu ihtişam yüzde 99’larda. Kırıkkale’üstelik mecburi eğitim bilimi çağında olup, değişik nedenlerle eğitime bitmeme edemeyen 313 çocuğumuz olduğunu tespit ettik. Bu çocukların terbiye ve öğretimin içerisine alınması üzere konu başlık, karye karye geziyoruz. Hedefimiz; zorunlu eğitim bilimi çağında olup, öğrenimine bitmeme edemeyen tek çocuğumuzun kalmaması. Bakanımızın dahi bu konuda çokça açık talimatı var. Bu anlamda andıran köylerimizden birine geldik ve Ulak’ümüzü bulduk. Bu çocuklarımızı sistemin içerisine karışma ediyoruz. İnşallah eğitilmemiş çocuğumuz kalmayacak” dedi.

Haberci Aktepe birlikte İl Milli Yetişek Müdürü Telefoncu’ya teşekkürname etti.

Share: