görmez öğretmenin yeryüzü büyük destekçisi öğrencileri oldu

Konya’üstelik karşılaştığı eksiksiz zorluklara karşın sevdiği meslekten vazgeçmeyen görme engelli sosyal bilgiler öğretmeni Gazi Baştürk, azmiyle öğrencilerinin geleceğine alnaç veriyor.

Karapınar ilçesinde 6 çocuklu Baştürk ailesinin beşinci çocuğu olarak dünyaya gelen 43 yaşındaki Gazi Baştürk, ilkokulu rüyet engelliler okulunda tamamladı.

Başarılı aynı ortaöğretim dönemi geçiren Baştürk, Selçuk Üniversitesi Yetişek Fakültesi Içtimai Bilgiler Öğretmenliği Bölümünden mezun olunca ilk Salur Kemal Cantürk İlkokulu’nda elan sonradan Fevzi Kâmil Ortaokulu’nda göreve başladı.

Başarılı bire bir eğitim bilimi hayatı geçirdi

Fevzi Vakarlı Ortaokulu’nda Mesleğini önce günkü heyecanla sürdüren Baştürk, AA muhabirine, erken gelişen başının görme sinirlerine rehavet yapmasıyla 3 yaşından bu yana âmâ namına hayatını sürdürmek zorunda kaldığını söyledi.

Görme engelliler ilkokuluna başvurmak amacıyla ailesinden ayrıldığını aktaran Baştürk, “İlk ve ortaokulu gurbette okudum. Cesamet Parasız Yatılı Sınavını kazandım. Akşehir’deki Selçuki Lisesi’ne tıpkısı hafta gittim. Bu şartlarda Karapınar’dahi dahi okuyabileceğimi düşündüm ve kaydımı aldırdım. Karapınar Lisesi’nden çevrim birincisi yerine çıkışlı oldum. Darülfünun sınavına ikinci kat girdiğimde kazandım.” diyerek konuştu.

Öğrenciliğinin haddinden fazla pir geçtiğini, bibi görüştüğü arkadaşlarının olduğunu anlatan Baştürk, öğrenciliği döneminde arkadaşlarının hayatını kolaylaştırmak için bütün bindi olduğunu kaydetti.

Öğrencileri büyüklüğünde meslektaşları birlikte Gazi öğretmenin yanında

Öğretmen olduğu üzere çok mutlu olduğunu vurgulayan Baştürk, okumanın ve başkalarına kadın olmadan yaşamını sürdürmenin benzeri imtiyaz olduğunu dile getirdi.

Baştürk, mesleğini 13 yıldır gururla yaptığını belirterek, şöyle bitmeme etti:

“İlk öğrencilerim evlenmişler, yavru sahibi olmuşlar. Arada Bir balya geliyoruz. Haddinden Fazla şişman bire bir mutluluk. Zorluğu var amma öğrencilerim bana destek olmak için aralarında tartışabiliyor. Öğretmenlik çokça adamakıllı. Ego evlenmedim, bala sahibi olmadım. Çocuk sevgisini öğrencilerimle gideriyorum. Kimi Zaman yaramazlıkları oluyor amma öğrencilerimi çokça seviyorum. Bu başarımda meslektaşlarımın desteği dahi çokça nazik. Seçme sınıfta vazifeli öğrencim var. Konuya ait görselleri indiriyorum. Memur öğrencim çokbilmiş tahtadan açıyor. Küçümseme kabul etmek amacıyla parmak kaldıran mektepli varsa gine vazifeli mektepli beni uyarıyor. Sınavlarda elverişli olan aynı arkadaşım evet bile değişik sınıflardan bire bir mektepli gözlem yapıyor. Notları sarıklı arkadaşlarımın desteğiyle sisteme giriyorum.”

Annesinin iki yıl önceki son ettiğini, 84 yaşındaki babasıyla yaşadıklarını aktaran Baştürk, kemirmek ve ütü dışındaki temas işini kendisinin yaptığını sözlerine ekledi.

“Gazi öğretmenimizin bazı işlerine müzaheret ediyoruz”

Okulun 8. sınıf öğrencisi Büşra Aydoğdu, Gazi Baştürk’ün derslerinin çok dörtköşe geçtiğini belirterek, “Gazi öğretmenimizin kâh işlerine yardım ediyoruz. Dershane defterini yazıyoruz.” dedi.

Öğrencilerden Soyluluk Fahri, “Gazi öğretmenimi çok seviyorum. Elimden geldiğince müzaheret etmeye çalışıyorum. Öğretmenimizin koluna giriyor, gezmek istediği yere götürüyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Share: