Google, yayıncılara mülk ödememek amacıyla Avustralya pazarından çekilebilir

Sonuç yıllarda internet kullanımının çok artması ve internet haberciliğinin büyümesi, dünyanın arz iri şirketlerinden biri olan Google’ın haberlere henüz çok önem vermesini sağladı. Ayrıca Facebook de platforma eklediği duyum özelliğiyle büyüklük basınlarından muhtelif haberleri kullanıcılarıyla buluşturdu. Avustralya hükümetinin geçtiğimiz sene aldığı karara bakarak Google ve Facebook, Avustralyalı iletişim araçları organlarıyla tıpkısı antant yapacak ve yayınladıkları bilim başına medya kuruluşlarına ödeme düzenlemek zorunda kalacak. Geçtiğimiz günlerde konuyla ait ayrımsız izah yapan KUL Reislik Ofisi İcra Dairesi, Avustralya’dan Facebook ve Google aleyhine işleyecek yasa teklifi üzerine kalın kafalı aşama atması dilek etmişti
Google Avustralya umumi müdürü Mel Silva,  söz konusu kanun teklifinin “uygulanamaz” olduğunu belirterek, “Bu ebat yasalaşacak olursa, bize Google Taharri ’yı Avustralya ’dahi kullanıma sunmayı bırakmaktan başka ayrımsız almaşık bırakmaz.” ifadelerini kullandı. Avustralya hükümeti, uygulayım bilimi platformlarının haberleri fehmetmek isteyen insanlardan kamera kazanması nedeniyle, Google ve Facebook kadar şirketlerin haber kanallarına ödeme yapması gerektiğini savunuyor. Google ise, birçok yayıncının haberlerinin Google yardımıyla kullanıcılara ulaştığını belirterek, kendini tamam çıkarmaya çalışıyor.

Avustralya hükümetinin aldığı değişmeyen bununla da ilişkin değil. Karara göre Google ve Facebook, bilgi paylaşımlarından elde ettiği gelirlerin aynı kısmını tekrar medya kuruluşlarıyla tesahup etmek zorunda kalacak. Yasaya cebin koyulması yerinde ise şirketlerin yıllık cirosunun yüzde 10’u ya birlikte 7.2 milyon dolar ceza verilecek.