Gezici biçerdöverciler iklim devlet gezerek hasat yapıyor

Geçimini gezmen biçerdövercilik yaparak kazanan operatörler, site site gezerek hasat yapıyor.

Tahıl ürünlerinin hasadının başlamasıyla geçimlerini biçerdövercilik yaparak kazanan operatörler ile onlara apotr olan işçilerin mesaisi yoğunlaştı.

Batman Ovası’nda 60 bin dönüm alanda yetiştirilen mısırda hasat 100 biçerdöverle sürüyor.

Sabahın er saatlerinde başlayan hasat, akşam saatlerine kadar bitmeme ediyor.

Seçme biçerdöverde iki kişinin görev yaptığı hasatta toplanan mısırlar kamyonlarla taşınıyor.

Batmanlı biçerdöverciler kentin beraberinde Mardin, Şanlıurfa ve Bitlis’e bile her an, buğday, arpa ve darı hasat ediyor.

Batman’birlikte kısaca 100 biçerdöver çalışıyor”

Batman Biçerdöverciler Derneği Başkanı Ahmet Eren, AA muhabirine, kentte akdarı hasadının 5 zaman ilk başladığını ve 60 bin dönüm alanda akdarı hasadı yapıldığını söyledi.

Ermiş, şunları anlattı:

“Batman’bile tahminî 100 biçerdöver çalışıyor. Temas biçerdöverde 2 gönül çalışıyor. 100 biçerdöverde 200 güç istihdam oluyor. Aileleriyle hesapladığımızda 1000 güç bu sektörden ekmek yiyor. Batman’da çalışıp ikinci iz üzere Mardin ve Şanlıurfa bölgesine gideceğiz.”

Bu yıl verimin haddinden fazla iyi olduğunu anlatan Muazzez, çiftçinin yüzünün güldüğünü belirtti.

Muazzez, hasadın sabahtan akşama kadar sürdüğünü dile getirerek, “Benzeri biçerdöver günde averaj 120 dönüm biçiyor. Biçerdövercilerin üstelik yüzü gülüyor.” ifadelerini kullandı.

Biçerdöver operatörü Bünyamin Eren birlikte senede 6 ay çalıştıklarını belirterek, önceki 3 kamer Batman ve Mardin’de buğday hasadı yaptıklarını söyledi.

Daha sonra Batman’bile mısır hasadına başladıklarını anlatan Aziz, “Mısır hasadında sezon yaklaşık 2 kamer sürüyor. Bu bunaltıcı amma ayrımsız o kadar da güzel benzeri çığır.” dedi.