Gaziantep’te depremzedeler çadır kentte yaşamlarını sürdürüyor

Biçim üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan depremlerden etkilenen Gaziantep’te afetzedeler, yaşamlarını oba kentlerde sürdürüyor.

AFAD koordinasyonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesince Festival Park’ta kurulan çerge kentte kestirmece 2 bin yaşama kalıyor.

Buradakilerin bilcümle ihtiyaçları Büyükşehir Belediyesi ile Valilik eliyle karşılanıyor.

Günlük yaşamlarını sürdürenlerden bazıları sabahleyin kahvaltılarının arkası sıra çadırlarının önüne çıkıp bekleyişlerini sürdürüyor.

Bazı şahıslar ise keçe uğrunda yaktıkları ateşle ısınmaya çalışıyor. Otağ kentte artan dallar de oyun parklarında ant geçiriyor.

“Depremde çok korktuk”

Ailesiyle 5 gündür çadır kentte kalan 75 yaşındaki Mehmet Aşari, AA muhabirine, depremde çokça korktuklarını söyledi.

Sarsıntıların çok ince sürdüğünü anlatan Komisyon, “Cenabıhak kimsenin başına böyle aynı öz vermesin.” dedi.

Depremde evlerinin kötülük gördüğünü dile getiren Öşür, bu nedenle evlerine giremediklerini aktardı.

Ondalık, yaşamlarını çadırda bitmeme ettirdiklerini dile getirerek “Burada çadırda hayatımıza devam ediyoruz. Çadırları verenlerden Tanrı razı olsun, burada ant domuzuna geçiyor. Sabah, öğlen, akşam yemeğimizi da veriyorlar.” dedi.

Depremzede Senem Kader ise evlerinin yıkıldığını belirtti.

Kendilerine müzaheret fail herkese teşekkürname eden Kader, “Depremi ilk hissettiğimde çoluk çocuk hepimiz öldük diye düşündüm. Evden çıkıp dun inemeyiz dedim. Demin burada oba kentte hayatımıza devam ediyoruz. Tanrı razı olsun, sistem ilgileniyor. Ne büyüklüğünde dahi ilgilenilse insanın evi gibi olmuyor. Gene dahi bu halimize şükrediyoruz. Depremzedeler için gene dizge elinden geleni yapıyor. Yetkililerden Tanrı razı olsun.” diye niteleyerek konuştu.